Locomore

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Locomore
Logo
Logo
18-05-20-Eberswalde-Hauptbahnhof RRK2861.jpg
Základní údaje
Datum založení 2016
Adresa sídla Berlín, Německo
Charakteristika firmy
Oblast činnosti železniční osobní doprava
Majitel LEO Express
Identifikátory
Oficiální web locomore.com le.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Locomore (stylizováno jako LOCOMORE, zkráceně LOC) je německý soukromý provozovatel osobních vysokorychlostních vlaků. Vznikl na konci roku 2016. Na zákazníky měl zacílit na trase BerlínStuttgart nižší cenou a vyšší rychlostí než autobusová konkurence. Na jaře 2017 se ale ocitl v insolvenci. Vlastníkem je od srpna 2017 česká společnost LEO Express, která se také stará o provozní stránku vlaků. Marketing, prodej a péči o zákazníky má na starosti německý autobusový dopravce FlixBus.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Locomore vznikl v roce 2016. Jeho rozjezd dotovali sami budoucí zákazníci, společnost vznikla díky tzv. crowdfundingu na internetové stránce startnext.com.[1] Firma vybrala 460 tisíc euro, aby pokryla všechny náklady. Národním drahám Deutsche Bahn a autobusovým dopravcům měla konkurovat především díky ceně, nejlevnější jízdenky byly ze začátku nabízeny za 22 eur. Firmu založil Derek Ladewig. Locomore začal provozovat ojeté oranžové vozy tažené lokomotivou Taurus na trati BerlínStuttgart.

V květnu 2017 se dopravce dostal do finančních potíží a podala insolvenční návrh. Odůvodnění bylo, že nestačily finanční zásoby a jednání s možným investorem nedopadla.[2]

Převzetí společností Leo Express[editovat | editovat zdroj]

O tři měsíce později, v srpnu 2017, oznámil český dopravce LEO Express převzetí této společnosti. Od 24. srpna 2017 tak začal Locomore znovu provozovat linku BerlínHannoverFrankfurt nad MohanemHeidelbergStuttgart. Prodej jízdenek a marketing zajišťuje společnost FlixBus, LEO Express v novém modelu Locomore zajišťuje provoz a údržbu.[3] Společnost plánuje růst na další trasy po Německu, začala tak hledat nový personál. V říjnu 2017 Leo Express oznámil, že obsazenost linky Berlín – Stuttgart byla za první měsíc 80 % a plánuje expanzi.[4]

Služby[editovat | editovat zdroj]

Locomore nabízí cestujícím nadstandardní služby, mezi které patří připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi ve všech vozech zdarma, klimatizace v některých vozech a také prodej doplňkového občerstvení zahrnující teplé a studené nápoje a menší pokrmy. Stejně jako matka LEO Express nabízí Locomore fair trade a organické občerstvení tam, kde je to možné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Němci se složili na svého „Jančuru“, aby rozjel soukromé vlaky. iDNES.cz [online]. 2016-01-28 [cit. 2017-08-27]. Dostupné online. 
  2. Miliony od fanoušků nestačily. Německý dopravce Locomore krachuje. iDNES.cz [online]. 2017-05-12 [cit. 2017-08-27]. Dostupné online. 
  3. LEO Express dnes obnovil provoz Locomore na trati Berlin – Stuttgart. Roklen24.cz [online]. 2017-08-24 [cit. 2017-08-27]. Dostupné online. 
  4. Leo Express po měsíci provozu v Německu: jsme plní z 80%, chceme Praha – Berlín – Zdopravy.cz. zdopravy.cz [online]. [cit. 2017-10-02]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]