Lipie Śląskie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lipie Śląskie
Objekt staré cihelny nedaleko obce, který je významnou paleontologickou lokalitou.
Poloha
Souřadnice
Stát PolskoPolsko Polsko
vojvodství Slezské
okres Lubliniecki
gmina Pawonków
Lipie Śląskie
Lipie Śląskie
Rozloha a obyvatelstvo
Správa
Telefonní předvolba (+48) 34
Označení vozidel SLU
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lipie Śląskie je obec v gmině Pawonków na jihu Polska (Horní Slezsko). Leží asi 54 kilometrů severozápadně od města Katovice a 3 kilometry jihozápadně od města Lubliniec. Je části obce Lisowice.[1]

V letech 1975–1998 vesnice byla pod správou vojvodství Čenstochovice.

V poslední době je obec známá především jako významná paleontologická lokalita, kde jsou v prostoru nedaleké cihelny objevovány fosílie obratlovců z období svrchního triasu (počátek druhohor, asi před 205-200 miliony let). Byly zde nalezeny například fosílie obřích savcovitých plazů dicynodontů, dravých archosaurů rauisuchianů ad. V roce 2008 média oznámila, že zde polští paleontologové (Jerzy Dzik, Tomasz Sulej a Grzegorz Niedźwiedzki) odkryli pozůstatky jednoho z nejstarších velkých teropodních dinosaurů. Zařazení tohoto archosaura k dinosaurům je však sporné. V srpnu roku 2011 byl tento dravý archosaur popsán jako Smok wawelski (wawelský drak).

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • J. Dzik, G. Niedźwiedzki, T. Sulej, 2008: Zaskakujące uwieńczenie ery gadów ssakokształtnych. Ewolucja, 3: 2-21.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Wieś Lisowice » mapy, GUS, nieruchomości, szkoły, kod pocztowy, edukacja, kierunkowy, przedszkola, demografia, statystyki. www.polskawliczbach.pl [online]. [cit. 2016-12-05]. Dostupné online.