Smok (archosaurus)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSmok
Stratigrafický výskyt: Svrchní trias, asi před 200 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstruovaná kostra v budově Varšavské univerzity
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
InfratřídaArchosauromorpha
ŘádRauisuchia?
RodSmok
Niedźwiedzki, Sulej & Dzik, 2012
Binomické jméno
Smok wawelski
Niedźwiedzki, Sulej & Dzik, 2012
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smok (z pol. "drak") byl rodem velkého rauisuchiana, žijícího v období svrchního triasu (stupeň rét, asi před 205 až 200 miliony let) na území dnešního jižního Polska. Jeho zkameněliny byly objeveny roku 2007 na lokalitě v Lisowicích v Horním Slezsku a popsány v roce 2011 paleontologem Tomaszem Sulejem a jeho kolegy. Místem nálezu je těžební jáma u staré cihelny, nacházející se mezi obcemi Lisowice a Lipie Śląskie. V prosinci roku 2018 byl oznámen objev dalších fosilních fragmentů tohoto archosaura.[1]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Původně byl smok považován za teropodního dinosaura, neboť vykazuje směsici znaků rauisuchů i teropodních dinosaurů. Dnes se však zdá pravděpodobnější, že jde skutečně o rauisucha a nikoliv o dravého dinosaura. Vědecké jméno Smok wawelski odkazuje k mytické postavě draka z nedalekého hradu Wawel v Krakově. Přesnější fylogenetická pozice však bude známá až po dalším výzkumu a zveřejnění popisné studie.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento asi 5 až 6 metrů dlouhý dravý plaz zřejmě v době neexistence velkých teropodních dinosaurů představoval dominantního predátora svého ekosystému a živil se takovými tvory, jako byli velcí temnospondylní obojživelníci, býložraví étosauři nebo draví fytosauři. Zejména však mohlo jít o velké savcovité plazy dicynodonty, kteří zde dosahovali obřích rozměrů. Žili zde také malí dinosauriformové, poposauridi a malí celofyzoidní teropodi. Délka lebky dosahovala 50–60 cm. Zuby byly ostré a na okrajích vroubkované. Smok měl zřejmě velmi silný čelistní stisk a dokázal drtit i menší kosti své kořisti.[2]

Polonosuchus, příbuzný rod

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Grzegorz Niedźwiedzki, Tomasz Sulej and Jerzy Dzik (2011). "A large predatory archosaur from the Late Triassic of Poland" (PDF). Acta Palaeontologica Polonica in press. doi:10.4202/app.2010.0045. http://www.app.pan.pl/archive/published/app56/app20100045_acc.pdf.
  • Dzik, J.; Sulej, T.; and Niedźwiedzki, G. (2008). "A dicynodont−theropod association in the latest Triassic of Poland". Acta Palaeontologica Polonica 53 (4): 733–738.
  • T. Sulej. A new rauisuchian reptile (Diapsida: Archosauria) from the Late Triassic of Poland. Journal of Vertebrate Paleontology. 25 (1), ss. 78–86 (2005)
  • Stephen L. Brusatte, Richard J. Butler, Tomasz Sulej, Grzegorz Niedźwiedzki. The taxonomy and anatomy of rauisuchian archosaurs from the Late Triassic of Germany and Poland. Acta Palaeontologica Polonica. 54 (2), ss. 221–230 (2009)
  • Martin Qvarnström, Per E. Ahlberg & Grzegorz Niedźwiedzki (2019). Tyrannosaurid-like osteophagy by a Triassic archosaur. Scientific Reports 9, Article number: 925. doi: https://doi.org/10.1038/s41598-018-37540-4

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]