Limnocharitaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Limnocharitaceae

alternativní popis obrázku chybí
Hydrocleys nymphoides
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: žabníkotvaré (Alismatales)
Čeleď: Limnocharitaceae
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Limnocharitaceae Takht. je bývalá čeleď jednoděložných rostlin z řádu žabníkotvaré (Alismatales) (Podle APG II). Aktuálně v systému APG III není čeleď uznávána a je včleněna pod žabníkovité (Alismataceae). Některé starší taxonomické systémy ji řadí do řádu Hydrocharitales.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vodní byliny s mléčnicemi. Jsou volně plovoucí nebo koření ve dně.[1] Listy jsou střídavé, listy plovoucí na hladině jsou řapíkaté, ponořené někdy nikoliv (u některých druhů je heterofylie-listy nad hladinou vypadají jinak než ponořené). Listové pochvy mají volné okraje. Čepele jsou celokrajné, čárkovité, kopinaté podlouhlé nebo obvejčité, žilnatina je souběžná nebo zpeřená. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavnými květy. Květy jsou jednotlivé nebo uspořádané do nepravých okolíků. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu, kališní lístky jsou 3, zelené a vytrvávající, korunní lístky jsou také 3, jsou opadavé, často bílé nebo žluté barvy.[1] Tyčinky jsou 3, 6, někdy mnoho (7-100), někdy srostlé do svazků. Gyneceum se skládá ze 3-20 plodolistů v 1 přeslenu, apokarpní nebo na bázi trochu srostlé. Plodem jsou měchýřky uspořádané do souplodí.

Limnocharis flava

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Jsou to tropické (méně až subtropické) vodní rostliny, čeleď je rozšířena ve Střední a Jižní Americe, Africe, Asii a Austrálii. Jsou známy 3 rody a 7-12 druhů.[1],[2],[3]

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Butomopsis, Hydrocleys, Limnocharis

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Angiosperm families – Limnocharitaceae Takht.
  2. Limnocharitaceae in Flora of North America @ efloras.org
  3. MOBOT: Alismatales