Limnocharitaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxLimnocharitaceae
alternativní popis obrázku chybí
Hydrocleys nymphoides
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád žabníkotvaré (Alismatales)
Čeleď Limnocharitaceae
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Limnocharitaceae Takht. je bývalá čeleď jednoděložných rostlin z řádu žabníkotvaré (Alismatales) (Podle APG II). Aktuálně v systému APG III není čeleď uznávána a je včleněna pod žabníkovité (Alismataceae). Některé starší taxonomické systémy ji řadí do řádu Hydrocharitales.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vodní byliny s mléčnicemi. Jsou volně plovoucí nebo koření ve dně.[1] Listy jsou střídavé, listy plovoucí na hladině jsou řapíkaté, ponořené někdy nikoliv (u některých druhů je heterofylie-listy nad hladinou vypadají jinak než ponořené). Listové pochvy mají volné okraje. Čepele jsou celokrajné, čárkovité, kopinaté podlouhlé nebo obvejčité, žilnatina je souběžná nebo zpeřená. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavnými květy. Květy jsou jednotlivé nebo uspořádané do nepravých okolíků. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu, kališní lístky jsou 3, zelené a vytrvávající, korunní lístky jsou také 3, jsou opadavé, často bílé nebo žluté barvy.[1] Tyčinky jsou 3, 6, někdy mnoho (7-100), někdy srostlé do svazků. Gyneceum se skládá ze 3-20 plodolistů v 1 přeslenu, apokarpní nebo na bázi trochu srostlé. Plodem jsou měchýřky uspořádané do souplodí.

Limnocharis flava

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Jsou to tropické (méně až subtropické) vodní rostliny, čeleď je rozšířena ve Střední a Jižní Americe, Africe, Asii a Austrálii. Jsou známy 3 rody a 7-12 druhů.[1][2][3]

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Butomopsis, Hydrocleys, Limnocharis

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Angiosperm families – Limnocharitaceae Takht.
  2. Limnocharitaceae in Flora of North America @ efloras.org
  3. MOBOT: Alismatales

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]