Přeskočit na obsah

Lifou (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lifou
Lifou
Lifou
StátFrancieFrancie Francie
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lifou (v místním jazyce Drehu) je největším, nejlidnatějším a nejvýznamnějším ostrovem z ostrovů Loyauté (Ostrovy věrnosti) na souostroví Nová Kaledonie, zámořském území Francie v Tichém oceánu. Ostrov se nachází východně od Austrálie a má celkovou rozlohu 1 207 km2.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov byl objeven Francouzem Dumontem d'Urville v roce 1857.[1] Krátce poté jej začali navštěvovat velrybáři a obchodníci a stal se cílem protestantských a katolických misionářů. V roce 1864 byly ostrovy prohlášeny za součást francouzského impéria, ale zároveň byly vyhlášeny jako domorodá rezervace,[2] protože nebyly považovány za vhodné pro rozsáhlejší kolonizaci.

Správa[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je součástí stejnojmenné obce v provincii Ostrovy Loyauté v Nové Kaledonii. Správní středisko obce se nachází ve na východní straně ostrova v zátoce Chateaubriand. Místní měnou je CFP frank (francouzský tichomořský frank).[3]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov Lifou má nepravidelný tvar o přibližné délce 81 km a šířce 24 km. Ostrov je plochý zcela bez kopců a řek, ovšem s bujnou vegetací, hustou džunglí, úrodnou půdou, útesy a korály.

Ostrov Lifou je bývalý korálový atol, který byl částí podmořské sopky. Zhruba před 2 mil. lety se ostrov zvedl nad hladinu v současné podobě (cca 60 m). Vodu na ostrov přinášejí deště, které naplňují tůně.

Jídlo[editovat | editovat zdroj]

V tichomořských vodách jsou hojně zastoupeny mnohé druhy ryb, krabů, humrů a želv, na pevnině se pak chovají zvířata jako jsou kozy, prasata a drůbež. Z plodin se pěstují kokosy, banány, taro, batáty, smldinec a vanilka.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Hlavním průmyslovým odvětvím na ostrově je cestovní ruch. Mezi hlavní vývozní artikly patří kopra, kaučuk, vanilka a cukrová třtina.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Z 19 různých kmenů (polynéského i melanéského původu) obývajících tři ostrovy Loyauté, jich šest žije na Lifou.

Současným tradičním nejvyšším náčelníkem ostrova je Evanes Boula, který od 13. června 1999 stojí v čele 13 ze všech ostrovních kmenů.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lifou Island na anglické Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2021-01-23]. Dostupné v archivu. 
  2. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2021-01-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-08-31. 
  3. Dostupné online. 
  4. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2021-01-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-12-19.