Letiště Berlín-Schönefeld

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Berlín Schönefeld
Hlavní budova letiště 2006
Hlavní budova letiště 2006
Základní informace
Typ letiště mezinárodní veřejné civilní
Provozovatel Flughafen Berlin-Schönefeld GmbH (FBS)
Nejbližší město centrum Berlína (18 km)
Kód letiště ICAO EDDB
Kód letiště IATA SXF
Souřadnice
Nadmořská výška 47 m n. m.
Statistika (2011)
Cestujících 7 113 989
Nákladu 8 730 000 kg
Pohybů 66 318
Vzletové a přistávací dráhy
  • 07R/25L – asfalt, 3000×45  m
  • 07L/25R – beton, 3000×45 m
Odkazy
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Berlín-Schönefeld, kód IATA SXF, je letiště v Berlíně. Nachází se jižně od Berlína, těsně na území Braniborska.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Na pozemku dnešního letiště se od roku 1934 nacházela továrna firmy Henschel na stavbu letadel. Pozemek byl v dubnu 1945 obsazen Rudou armádou, většina zařízení byla demontována. Roku 1947 rozhodlo vojenské vedení o výstavbě civilního letiště (jako vojenské letiště bylo využíváno již od roku 1946). Roku 1954 byla civilní část letiště předána správě NDR, většinu času neslo jméno Zentralflughafen Berlin-Schönefeld. V příštích letech bylo letiště vícekrát přebudováno a rozšířeno a stalo se hlavním letištěm celé NDR.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od dalších berlínských letišť, která se nacházela v západních sektorech města a podléhala tedy čtyřmocenskému statusu, mělo letiště v Schönefeldu svou polohou velkou výhodu: nevztahovaly se něj dohody o sektorech města, podle kterých do Berlína směly létat pouze společnosti čtyř velmocí. Letiště bylo nejen domovským letištěm východoněmecké Interflug, ale bylo nalétáváno velkým počtem leteckých společností jiných států.

Snímek Landsat/NASA

Většina spojení z letiště sice sloužila dopravě východního Německa, v 70. a 80. letech zprostředkovávalo letiště i značnou část přepravy cestujících mezi Západním Berlínem a Tureckem.

Po sjednocení Německa (a v důsledku vytížení až přetížení západoberlínských letišť) převzalo letiště i značnou část provozu, uskutečňovaného dříve ze západoberlínských letišť. Momentální kapacita leží u 7 milionů cestujících ročně.

Dnešní význam letiště spočívá hlavně ve zprostředkování prázdninových letů (většina společností nemá žádný liniový provoz), což se má v budoucnosti změnit. V současné době je Schönefeld nejrychleji rostoucím letištěm v Německu: z 1,7 milionů cestujících roku 2003 vzrostl jejich počet na 5 milionů 2005, roku 2006 se očekává, že jejich počet přesáhne hranici 6 milionů.

Na letišti se každé 2 roky koná mezinárodní letecká výstava ILA. Lufthansa zde provozuje své tréninkové centrum. Napojení na městskou dopravu je obstaráváno autobusy: jedna linka pendluje k blízké stanici S-Bahn (jen několik minut), stanice metra je vzdálena pouhé 4 kilometry.

Další výstavba[editovat | editovat zdroj]

Po sjednocení Německa musela být řešena i otázka budoucího leteckého provozu. Dosavadní letiště nevyhovovala ani svou kapacitou ani svou neobvyklou polohou uvnitř města samotného.

O budoucnosti leteckého provozu města se vedly dlouholeté diskuse již od počátku 90. let minulého století. Vyřešena musela být otázka konkurujících návrhů (různé pozemky v Braniborsku), diskuse pak byla značně prodloužena soudními spory s různými iniciativami odpůrců letiště. Dne 16. března 2006 bylo s konečnou platností rozhodnuto, že rozšíření letiště se smí uskutečnit[1], zároveň bylo rozhodnuto o různých omezení (noční lety apod.). Po rozšíření se letiště bude jmenovat letiště Berlín Braniborsko a má mít kapacitu 27 milionů cestujících s možností dalšího rozšíření až na 50 milionů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky a zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. Viz tiskovou zprávu Pressemitteilung Nr. 15/2006, Bundesverwaltungsgericht (Spolkový správní soud), Leipzig, 16. März 2006, cit. v Grünes Licht für Flughafen Berlin-Schönefeld – aber Einschränkung des Nachtflugbetriebs, [1]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]