Letiště Berlín-Tegel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Berlín-Tegel
Flughafen Tegel Tower und Hauptgebäude.jpg
Základní informace
Typ letiště mezinárodní veřejné civilní
Provozovatel Berliner Flughafen GmbH (BFG)
Otevření 1948
Nejbližší město Berlín (8 km od centra)
Kód letiště ICAO EDDT
Kód letiště IATA TXL
Souřadnice
Nadmořská výška 37 m n. m.
Statistika (2015)
Cestujících 21,005,196
Pohybů 178 192
Odkazy
Web Oficiální web a Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Logo letiště

Letiště Berlín-Tegel, od r. 1988 zvané též letiště Otto Lilienthal, oficiálně též Berlin International Airport (IATA: TXL, ICAO: EDDT), je letiště v Berlíně. Leží ve čtvrti Tegel v městském obvodu Reinickendorf (v bývalém francouzském sektoru města).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled ze vzduchu

Na pozemku dnešního letiště se od roku 1930 nacházela střelnice a prostranství pro pokusy s raketami. Během berlínské blokády bylo rozhodnuto o stavbě dalšího letiště, které zde bylo vybudováno v rekordním čase pouhých dvou měsíců (materiál byl částečně do města dopravován vzdušným mostem).

Letiště bylo zprvu užíváno jako vojenské letiště francouzským letectvem, pro civilní provoz bylo otevřeno po další výstavbě až roku 1960. Civilní provoz byl obstaráván především letadly francouzské společnosti Air France (a několika dalšími, provozujícími charterové lety), po uzavření letiště v Tempelhofu 1975 pak i společnostmi Pan Am a British European Airways; po sjednocení Německa 1990 je letiště nalétáváno bez omezení, zejména toho roku směla poprvé v Berlíně přistát i německá Lufthansa.

O jeho uzavření již bylo rozhodnuto.[1]

Význam letiště[editovat | editovat zdroj]

Letecký pohled na terminál

Letiště dnes stále patří k nejvytíženějším letištím města. Pro jeho oblíbenost je téměř nemožné najít zde možnosti pro umístění a odbavení dalších letadel a společností; udaná kapacita 9,5 milionu byla roku 2005 překročena o 2 miliony cestujících. Letiště bylo vybudováno během berlínské blokády ve francouzském sektoru města (velká část materiálu byl do Berlína přepravena právě leteckým mostem) a stalo se po zahájení regulérního provozu roku 1960 nejdůležitějším letištěm Západního Berlína. Jeho význam stoupl ještě více roku 1975, když byl provoz na letišti Berlín-Tempelhof pozastaven.

Letiště se nachází v městě, i když ne tak centrálně jako letiště Berlín-Tempelhof. Oblast je sice obydlená, ale s většími plochami parků, lesů a jezer v okolí[2]. Do městského centra činí vzdálenost zhruba 8 km, spojení obstarává několik autobusových linek, částečně expresních (nejbližší metro je vzdáleno tři autobusové stanice).

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Schéma a půdorys letiště

Při zahájení regulérního provozu 1960 se letiště chlubilo moderní odbavovací halou: její koncept odpovídá modelu drive-in, oblíbeného v šedesátých letech (krátkodobé parkovací plochy, stanoviště taxi a zastávka autobusů se nacházejí na vnitřním prostranství mezi jednotlivými nástupišti).

V době rozdělení města měly okupační mocnosti monopol na leteckou dopravu: mimo využití jako vojenské letiště francouzským vojenským letectvem (severní část, dnes využívaná Luftwaffe) zde směla civilní provoz obstarávat pouze Air France a dále Pan Am a BEA (které v Tegelu přistávaly po uzavření letiště v Tempelhofu 1975).

Po rapidním vzrůstu dopravy v pozdějších letech, zejména po sloučení města, se koncept letiště ukázal být krátkozraký: v hlavním terminálu, postaveném jako šestihraná okružní hala, čekající cestující zcela ucpávali průchod k dalším odbavovacím okénkům. Tato situace se v posledních letech se vzrůstem počtu cestujících dále zhoršila, navíc je i kapacita gastronomických a jiných zařízení v oblasti služeb nepostačující, problematická je i příjezdová silnice k ústředním dopravním plochám.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Roku 2006 vypadá budoucnost letiště Berlín-Tegel tak, že po dokončení přestavby a dostavby letiště Berlín-Schönefeld roku 2011 (které se pak má stát ústředním letištěm Berlín Braniborsko) bude letiště v Tegelu uzavřeno.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Posledním pokusem uzavření letiště zabránit byla žaloba společností Germania, Air Berlin, dba, Hapag Lloyd und Hapag Lloyd Express, která však byla 24. listopadu 2005 zamítnuta.
  2. Vcelku malou zástavbu okolí letiště (zelené a vodní plochy) lze rozpoznat i na satelitním snímku google maps.
  3. Jako termín pro uzavření se však stále častěji uvádí i jaro 2012, viz např. Berliner Zeitung, č. 199, 26./27. srpna 2006, str. 22

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]