Leo Jogiches

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leo Jogiches
Narození 17. června 1867
Vilnius
Úmrtí 10. března 1919 (ve věku 51 let)
Berlín
Příčina úmrtí vražda
Politické strany Sociálnědemokratická strana Německa
Komunistická strana Německa
Sociální demokracie Království Polska a Litvy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leo Jogiches, známý pod pseudonymem Leon Tyszka (* 17. července 1867, Vilno, Ruské impérium, dnes Litva - 10. března 1919, Berlín, Německo) byl socialistický politik a spoluzakladatel komunistické strany Německa (KPD).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Již v mládí se Jogiches pohyboval v sociálnědemokratických kruzích. Roku 1888 byl poprvé zatčen. Po propuštění z vězení měl být odvelen do ruské armády do Turkestánu. Jogiches však neměl o narukování do armád zájem, a roku 1890 proto uprchl do Švýcarska, kde studoval na Curyšské univerzitě a požádal o státní občanství.

Brzy se setkal s marxistou Georgijem Plechanovem, který však později začal Jogichese ostře napadat. V té době se stal s občasnými přestávkami životním partnerem Rosy Luxemburgové a členem Sociálně demokratické strany království Polského a Litvy.

Během první světové války žil Jogiches v Berlíně. Spolu s Franzem Mehringem, Karlem Liebknechtem, Luxemburgovou a jinými spoluzaložil Svaz spartakovců, ze kterého se 1. ledna 1919 utvořila KPD.

Po vraždách Luxemburgové a Liebknechta dne 15. ledna 1919 se Jogiches stal nakrátko předsedou strany. On sám však byl uvězněn a dne 10. března 1919 v Berlíně-Moabitu zavražděn, když se snažil objasnit vraždu Luxemburgové.

Leo Jogiches

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Leo Jogiches na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]