Leo Jogiches

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leo Jogiches
Leo Jogiches 02 (cropped).jpg
Stranická příslušnost
ČlenstvíSociálnědemokratická strana Německa
Komunistická strana Německa
Sociální demokracie Království Polska a Litvy

Narození17. července 1867
Vilnius
Úmrtí10. března 1919 (ve věku 51 let)
Berlín
Místo pohřbeníZentralfriedhof Friedrichsfelde
Partner(ka)Rosa Luxemburgová
Profesepolitik, revolucionář a editor
PodpisLeo Jogiches, podpis
CommonsLeo Jogiches
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leo Jogiches, známý pod pseudonymem Leon Tyszka (17. července 1867, Vilno, Ruské impérium, dnes Litva10. března 1919, Berlín, Německo) byl socialistický politik a spoluzakladatel komunistické strany Německa (KPD).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Leo Jogiches

Již v mládí se Jogiches pohyboval v sociálnědemokratických kruzích. Roku 1888 byl poprvé zatčen. Po propuštění z vězení měl být odvelen do ruské armády do Turkestánu. Jogiches však neměl o narukování do armád zájem, a roku 1890 proto uprchl do Švýcarska, kde studoval na Curyšské univerzitě a požádal o státní občanství.

Brzy se setkal s marxistou Georgijem Plechanovem, který však později začal Jogichese ostře napadat. V té době se stal s občasnými přestávkami životním partnerem Rosy Luxemburgové a členem Sociálně demokratické strany království Polského a Litvy.

Během první světové války žil Jogiches v Berlíně. Spolu s Franzem Mehringem, Karlem Liebknechtem, Luxemburgovou a jinými spoluzaložil Svaz spartakovců, ze kterého se 1. ledna 1919 utvořila KPD.

Po vraždách Luxemburgové a Liebknechta dne 15. ledna 1919 se Jogiches stal nakrátko předsedou strany. On sám však byl uvězněn a dne 10. března 1919 v Berlíně-Moabitu zavražděn, když se snažil objasnit vraždu Luxemburgové.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Leo Jogiches na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]