Leguán mořský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLeguán mořský
alternativní popis obrázku chybí
Leguán mořský
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Řádšupinatí (Squamata)
ČeleďLeguánovití (Iguanidae)
Binomické jméno
Amblyrhynchus cristatus
Thomas Bell, 1825
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leguán mořský (Amblyrhynchus cristatus)[2] je vejcorodý ještěr, žijící na ekvádorském souostroví Galapágy[3] v Tichém oceánu.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Vyznačuje se masivní hlavou a velkým tělem. Velikosti se výrazně liší u jednotlivých populací. Nejmenší dospělci váží méně než 1 kg, největší až 12 kg. Celková délka se pohybuje od asi 30 cm po více než 1 metr. Samci jsou podstatně větší než samice.

Jako jediný z ještěrů hledá potravu v moři. Živí se mořskými řasami u souostroví Galapágy. Je navyklý na nízké teploty a přebytek soli. Dospělý jedinec se může ponořit až do hloubky 12 metrů a být pod hladinou oceánu déle než hodinu. Za normálních okolností však spásá řasy pomocí nehlubokých ponorů a sběr potravy netrvá déle než 10 minut. Pokud leguáni nehledají potravu, sluní se na kamenech a skalách. Často lze pozorovat až tisícové houfy leguánů na jedné části pobřeží. Během páření jsou samci agresivní a bojují mezi sebou o samice. Dobrých míst k hnízdění je tak málo, že tisíce samic často kladou společně vajíčka do písku. Obvykle samice naklade 1 až 6 vajec. Mládě se líhne za 2-3 měsíce. Mláďata shánějí potravu v přílivové zóně a ukrývají se v rozsedlinách kvůli rackům a jiným mořským ptákům, kteří by je mohli sežrat.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. ZICHA, Ondrej. Leguán mořský. www.biolib.cz [online]. [cit. 2017-05-23]. Dostupné online. 
  3. Kde Darwin odhalil evoluci. Galapágy, unikátní laboratoř živé přírody. iDNES.cz [online]. 2013-03-11 [cit. 2017-05-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]