Legalizace.cz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Legalizace.cz je občanské sdružení z České republiky, které nesouhlasí s kriminalizováním konopí a jeho uživatelů. Hlavními požadavky sdružení jsou legalizace konopí pro osobní potřebu samoléčby či rekreace, legalizace pro léčebné účely, vědu a výzkum, šíření pravdivých a objektivních informací o konopí ve všech jeho aspektech užití a využití a otevření politické debaty, která povede k reformě drogové politiky v zemi. Sdružení se pořádáním kulturních a společenských akcí, konáním lobbyingu a kampaní snaží legalizovat marihuanu a všechny její deriváty. [1] Toto občanské sdružení také vykonává mnoho aktivit - pořádá Million Marihuana March[2] spolupracuje při vydávání časopisu Legalizace, je odborným partnerem mezinárodního konopného veletrhu Cannafest nebo pořádá akce "Semínka seniorům".[3]

Hlavní činností sdružení je především informovat co nejširší veřejnost o konopí, jeho účincích či možnostech využití.[4] Spolupracuje s dalšími sdruženími či organizacemi, které myšlenku legalizace konopí neodmítají či o legalizaci konopí samy usilují. Patří mezi ně například evropská organizace ENCOD, o.s. Konopa či nadace Drop In.[zdroj?]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik občanského sdružení Legalizace.cz by se dal datovat na rok 1993, kdy v Činoherním klubu proběhla ustavující schůze Přípravného výboru Občanského sdružení za legální konopí. [5] Zakládající členové byli Tibor Stuchlík, Nikolaos Konstantinu Moisidis, Jiří Simon, Michal Suchánek, Nela Boudová. Mimo osvětové činnosti na podporu legalizace konopí vznikla petice s požadavkem vyjmutí THC a jeho derivátů ze seznamu omamných a psychotropních látek, kterou podepsalo 8 000 lidí. 10. října 1998 byla uspořádána první demonstrace za legalizaci marihuany, která se konala na Staroměstském náměstí a dalo by se říci, že se jednalo o nultý ročník Million Marijuana March, který byl poprvé pod tímto názvem (a stejnou organizací) pořádán až o rok později.

O rok později, v roce 1999, vznikl institut tzv. „Konopného ombudsmana“, který je celou dobu zastáván Markem Jehličkou - jedná se o člověka, který "automaticky žádá o milost pro osoby trestané kvůli držení a pěstování marihuany pro osobní potřebu".[5] Tento post vznikl jako reakce na tehdejší návrh na zákon, který se týkal mmj. lidí, kteří u sebe mají konopí pro vlastní potřebu.

Projekty[editovat | editovat zdroj]

Million Marihuana March (MMM)[editovat | editovat zdroj]

Million Marihuana March je demonstrace konaná v několika městech po celém světě, na které se každoročně scházejí tisíce příznivců konopí. V České republice se konal první ročník v roce 1999, a od té doby se akce opakovala každý rok bez přerušení. Tato akce zahrnuje protesty, pochody, setkání lidí se stejnými zájmy, hudební festivaly, promítání filmů, či diskuze na téma konopí.

Akce se konala na několika místech v Praze - na Palachově náměstí (1999), na Náměstí Míru (2000), na Letenské pláni (20012007) a na Parukářce (20082010 [6]).

Každoročně se (české) akce zúčastní několik tisíc lidí (již první ročník měl účast přibližně jeden tisíc lidí), samozřejmě včetně známých osobností z oblastní konopné kultury, jako jsou kupříkladu Jiří X. Doležal, či členové kapel, které mají k této kultuře blízko a přímo na MMM vystupují. [7]

První rok, kdy byla akce naprosto oficiální a legální je až ročník 2003.[8] Teprve v této době bylo vše právně zařízeno tak, jak to být má. Do té doby byla akce alespoň z části v nesouladu se zákonem. V témže roce se také k MMM přidala další města České republiky - Brno, Plzeň a Třebíč.[8]

Celá akce je zdarma - návštěvníci neplatí žádné vstupné, ale ani hudební skupiny, které vystupují, nedostávají žádnou finanční odměnu.

Semínka seniorům[editovat | editovat zdroj]

Semínka seniorům je akce, která se koná od roku 2009 (první ročník byl součástí Million Marihuana March 2009 [9]). Na občanské sdružení Legalizace.cz se obracelo velké množství (nejen) seniorů s mnoha dotazy ohledně marihuany a hlavně jejího pěstování, či rovnou konkrétně ohledně toho, kde a jak se dají koupit semínka konopí. To vedlo k rozhodnutí uspořádat akci semínka seniorům, při které se nemocní lidé, kteří se chtějí léčit marihuanou, kterou si sami vypěstují, obrátí na občanské sdružení Legalizace.cz s prosbou o semínka, které obratem dostanou.

Vše je postaveno na čestném prohlášení jednotlivců, kteří o semínka žádají, že konopí, které budou pěstovat z darovaných semen bude využito pouze pro léčebné účely a pouze pro osobu, která o ně zažádala.

Kytka poslanci[editovat | editovat zdroj]

Kytka poslanci je výzva občanům, aby poslancům dali najevo, že "nesouhlasí s trestáním nevinných lidí a jsou rozhořčeni nad pokračujícím utrpením občanů České republiky, kteří jsou nemocní nebo umírají, protože jim je upíráno právo na přístup k lékům, které potřebují". [10] Jedná se o předepsaný e-mail, který je odeslán na kontaktní e-mailové adresy skrze k tomu určený formulář, do kterého se doplní vlastní e-mail, popřípadě přidá ještě další poznatek, nebo názor. Tímto způsobem chce o. s. Legalizace.cz vyvinout tlak na poslance, aby se něco v této věci dělo.

Výkonný výbor o.s. Legalizace.cz[editovat | editovat zdroj]

 • Robert Veverka - předseda, tiskový mluvčí
 • Pavlína Burdová - místopředsedkyně
 • Martin Juki Jyrkinen - místopředseda

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. LEGALIZACE.CZ. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-12-24. (Čeština) 
 2. Tisíce lidí volaly po legalizaci konopí, senioři dostávali semínka. Lidovky.cz [online]. 2010-05-08 [cit. 2011-01-09]. Dostupné online. 
 3. CZECHFREEPRESS.CZ. Senioři si léčivé konopí pěstují sami [online]. Czechfreepress.cz, 4. 6. 2010. Dostupné online. (Čeština) 
 4. LEGALIZACE.CZ. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-12-24. (Čeština) 
 5. a b LEGALIZACE.CZ. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-12-23. (Čeština) 
 6. IDNES.CZ. Stovky demonstrantů s transparenty a jointy žádaly legalizaci konopí [online]. 8. 5. 2010. Dostupné online. (Čeština) 
 7. LEGALIZACE.CZ. 1999 – První MMM [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-08-13. (Čeština) 
 8. a b Dvanáct let legalizace v České republice [online]. Legalizace.cz. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-12-23. (Čeština) 
 9. DOLEŽAL, Jiří X. Semínka pro seniory [online]. Reflex.cz, 30.04.2009. Dostupné online. (Čeština) 
 10. KYTKAPOSLANCI.LEGALIZACE.CZ. Dostupné online. (Čeština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]