Michal Suchánek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Michal Suchánek
Michal Suchánek po natáčení pořadu Partička (Praha 2012)
Narození 29. července 1965 (52 let)
Jičín
Československo Československo
Alias Kurt Krutys
Aktivní roky od roku 1972
Manžel(ka) Renata Suchánková
Děti Berenika Suchánková
Jáchym Suchánek
Rodiče Jaroslav Suchánek
Významné role Sněženky a machři
Prachy dělaj člověka
Tankový prapor
Jarda Slepička (Ohnivý kuře)
Tele Tele
Partička
Talkshow Geni a Míši
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michal Suchánek (alias Kurt Krutys[1]) (* 29. července 1965 Jičín) je český herec, moderátor a bavič.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Michal Suchánek se narodil 29. července 1965 v Jičíně, ale své dětství prožil v nedaleké Sobotce. Již ve čtyřech letech se díky „andělské tvářičce“ objevil na titulní stránce časopisu Vlasta. Na základě této fotografie si ho v roce 1974 vyhlédl do svého filmu Pozdní léto režisér Antonín Moskalyk a tím odstartoval kariéru dětské filmové hvězdy (např. filmy Jen si tak trochu písknout, Spadla z oblakov či Sněženky a machři (role Karla Máchy)).

Ještě na základní škole se Michal s rodiči přestěhoval do Prahy a poté se rozhodl pro studium herectví. Vystudoval hudebně-dramatické oddělení Státní konzervatoře v Praze (1981–88). Nikdy ale nenastoupil k žádnému divadlu do stálého angažmá. Po roce 1989 se neúspěšně pokoušel podnikat v pohostinství, následně se ale vrátil zpět k divadlu. Působil například v Čechově prozatímním divadle (F.R.Čech), v Činoherním klubu, v Rubínu nebo na scéně Národního divadla.

I v dospělosti ztvárnil Michal Suchánek řadu filmových a televizních rolí (např. Proč?, Prachy dělaj člověka, Tankový prapor, Ještě větší blbec, než jsme doufali, Dvě z policejní brašny, Bylo nás pět, Arabela se vrací atd.). Zahrál si také v několika muzikálech (Krysař, Tři mušketýři, Angelika).

Již na konzervatoři se potkal a spřátelil s tanečníkem Richardem Genzerem, se kterým později vytvořil nerozlučnou moderátorskou dvojici.

V roce 2000 společně s Richardem Genzerem, Veronikou Žilkovou a Josefem Cardou vytvořili pro TV Nova televizní pořad Tele Tele. Tento pořad vydržel na televizní obrazovce 7 let. V letech 20082011 dvojice Suchánek-Genzer moderovala svojí vlastní talk show nazvanou Mr. GS. Od roku 2011 vystupuje po boku Genzera, Ondřeje Sokola a Igora Chmely v rámci improvizační show Partička na TV Prima. V témže roce se také vrací na divadelní prkna. V Činoherním klubu působí v kritiky oceňované roli Richarda Romy ve hře Davida Mameta Glengarry Glen Ross.

Spolu s Richardem Genzerem natočili dvě recesistická písňová CD - Šlágry Boba a Toma (2001) a Volume doprava! (2006) a napsali knihu Chytrost nejsou žádné čáry (2006). Společně se také věnují moderování a v roce 2003 založili vlastní reklamní agenturu "Bob a Tom Creative shop, s.r.o.", v jejímž rámci vymysleli a natočili například reklamu na kávu Marila.

V roce 1999 o Michalu Suchánkovi natočil (v rámci cyklu České televize Osudy hvězd) režisér Jiří Strach portrét s názvem (Polo)herec.

Michal Suchánek odmalička sportuje (fotbal, lyžování), má rád hokej (fanoušek HC Slavia Praha) a auta.

Jeho manželkou je tanečnice a choreografka Renata Suchánková, se kterou má dvě děti – Jáchyma (nar. 26. března 1991) a Bereniku (nar. 1997). Michal má jednoho bratra – Vladana, který je výtvarníkem a jeho otcem je známý sportovní komentátor Jaroslav Suchánek.

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Michal Suchánek nikdy nenastoupil do stálého divadelního angažmá. Nicméně ztvárnil řadu rolí na mnoha pražských scénách – Národní divadlo, divadelní soubor F.R.Čecha (Čechovo prozatímní divadlo), Černé divadlo, Rubín, Činoherní klub, Náhradní divadlo, Divadlo v Řeznické, Ta Fantastika, Hybernia atd.).

V Národním divadle hrál například ve Shakespearových hrách Marná lásky snaha (Smítko) a Král Jindřich IV. (Sloužící Nejvyššího soudce).

Ztvárnil také několik muzikálových rolí (Krysař (Vrah), Tři mušketýři (Bonacieux), Angelika (Stelien)).

V roce 2011 se vrátil na divadelní prkna v kritiky oceňované roli Richarda Romy v Mametově hře Glengarry Glen Ross, kterou uvádí pod režijní taktovkou Ondřeje Sokola pražský Činoherní klub.

Filmy a seriály[editovat | editovat zdroj]

Michal Suchánek debutoval ve filmu již ve svých devíti letech. V roce 1974 ho obsadil režisér Antonín Moskalyk ve filmu Pozdní léto do role okatého kluka z dětského domova. V roce 1976 hrál roli Honzíka (jeden ze tří kluků, kterým se poněkud nepovede únos šimpanze Terezy ze zoo) ve filmu Terezu bych kvůli žádné holce neopustil. Následovala role v seriálu Spadla z oblakov (1978) či snímek Jen si tak trochu písknout (1980), kde spolu s D. Šedivákem ztvárnil jednoho z dvojice školáků, kteří ukradnou v kostele varhanní píšťaly.

Nejznámější je ovšem jeho postava Karla Máchy – brýlatého gymnazisty v dědečkově pyžamu – z filmu Sněženky a machři (1982). K této postavě se vrátil znovu v rámci pokračování této úspěšné komedie s názvem Sněženky a machři po 25 letech (2008).

V roce 1991 se objevil v roli vojáka ve filmu Tankový prapor. Zahrál si také v seriálech – např. Arabela se vrací (1990), Bylo nás pět (1994); v televizních inscenacích – např. Dvě z policejní brašny (1996) nebo v pohádkách – např. Klobouk, měšec a láska (1986), O sirotkovi z Radhoště (1996) atd.

V roce 2006 se Michal Suchánek vrací na filmová plátna ve filmu Prachy dělaj člověka, kde po boku Tomáše Hanáka a Ondřeje Vetchého ztvárňuje roli jednoho ze tří lupičů. Jeho zatím poslední filmovou rolí je již zmiňovaný Karel Mácha ve filmu Sněženky a machři po 25 letech (2008).

Televizní tvorba[editovat | editovat zdroj]

Začínal s pořady XXL či Katapult, největší úspěch Michalu Suchánkovi ovšem přinesl parodický pořad Tele Tele vysílaný mezi roky 2000 – 2007 na TV Nova (267 dílů), jehož byl duchovním otcem a ve kterém účinkoval spolu s Richardem Genzerem, Veronikou Žilkovou a Josefem Cardou. Tento pořad byl založený na parodování televizních pořadů a seriálů TV Nova a některé scénky se staly legendárními.

V roce 2007 moderoval s Richardem Genzerem soutěžní pořad Jsi chytřejší než páťák.

Mezi roky 2008 a 2011 také s Richardem Genzerem uváděli svojí talk show Mr. GS, kde každý týden diskutovali s osobnostmi českého showbyznysu.

V roce 2008 natočili 377 dílů Kalendáře Míši a Ríši , kde v 2 až 5 minutových scénkách každodenně se svébytným humorem gratulují k svátku danému oslavenci.

V roce 2011 po neshodách opouští TV Nova a přecházejí ke konkurenční TV Prima. Zde s Richardem Genzerem připravují deset dílů soutěžního pořadu Máš minutu!.

Zároveň také rozjíždí pod vedením Daniela Dangla improvizační pořad Partička, kde Michal Suchánek exceluje po boku Ondřeje Sokola, Igora Chmely a samozřejmě Richarda Genzera. Vysílání tohoto pořadu bylo ale po pár dílech z důvodu malé sledovanosti pozastaveno. Účinkující herci to ovšem nevzdali. Osobní komunikace herců s fanoušky v rámci facebookové stránky, zveřejňování nesestříhaných verzí jednotlivých dílů a také přesunutí pořadu na logičtější vysílací čas nakonec vytvořily z Partičky naprostý fenomén, který disponuje obrovskou diváckou a fanouškovskou základnou a jehož představení (ať už čistě divadelní či televizní natáčení) jsou vyprodána během několika málo minut.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

(Zdroj: CSFD)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://revue.idnes.cz/premiera-hry-vecirek-michala-suchanka-d8q-/lidicky.aspx?c=A130308_142849_lidicky_zar

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kdo je kdo = Who is who : osobnosti české současnosti : 5000 životopisů / (Michael Třeštík editor). 5. vyd. Praha: Agentura Kdo je kdo, 2005. 775 s. ISBN 80-902586-9-7. S. 615. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]