Lambeosaurinae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxLambeosaurinae
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída
alternativní popis obrázku chybí
Lambeosaurus laticaudus, zástupce podčeledi
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Ornithopoda
Nadčeleď Hadrosauroidea
Čeleď Hadrosauridae
Podčeleď Lambeosaurinae
Parks, 1923
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lambeosaurinae jsou podčeledí hadrosauridů (čeleď Hadrosauridae). Patří k velmi rozšířené čeledi ptakopánvých dinosaurů, tzv. kachnozobých dinosaurů. Žili ve svrchní křídě a hráli roli dominantních býložravců tohoto posledního období existence dinosaurů. Jejich pozůstatky jsou dnes známy z Asie i Severní Ameriky. Patří mezi ptakopánvé dinosaury (ornithischiany) a jejich předky byli dinosauři z příbuzenstva rodu Iguanodon.

Čeleď Hadrosauridae se dělí do dvou podčeledí – Hadrosaurinae a Lambeosaurinae (kteří vykazují přítomnost hlavových útvarů jako hřebenů či trubic). Tyto duté útvary na hlavách měly zřejmě funkci rezonančního orgánu pro zesílení vydávaných zvuků. Mohly však být také rozeznávacím znakem nebo termoregulačním orgánem. Největší zástupci jako čínský rod Shantungosaurus nebo severoamerický Lambeosaurus mohli dosahovat délky až 17 metrů a hmotnosti přes 10 (možná však až 23) tun. Dinosauři z této skupiny patří mezi nejlépe dochované zkameněliny této skupiny živočichů vůbec. Tzv. "dinosauří mumie" patří právě hadrosauridům, především rodům Edmontosaurus a Brachylophosaurus (u jedinců známých jako "Leonardo" a "Dakota" z USA byly objeveny i obrysy vnitřních orgánů a svalstva).

Lambeosaurinní hadrosauridi se dnes dělí do dvou základních skupin (tribuí): Parasaurolophini a Corythosaurini (přičemž prioritu by měl mít termín Lambeosaurini).

Zástupci podčeledi[editovat | editovat zdroj]