Přeskočit na obsah

Lachiš (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lachiš
Dolní část toku Lachiše v Ašdodu.
Dolní část toku Lachiše v Ašdodu.
Základní informace
Délka toku70 km
Plocha povodí1020 km²
SvětadílAsie
Pramen
Ústí
Protéká
Západní břeh Jordánu, Izrael
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Středozemní moře
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lachiš (hebrejsky נחל לכיש‎) je menší řeka na Západním břehu Jordánu a v Izraeli (Jižní distrikt), která se u města Ašdod vlévá do Středozemního moře. V arabštině je známá také jako vádí Kahiba a vádí Suchrir. Povodí řeky je přibližně 1020 km² a délka toku je 70 km.

Průběh toku

[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení v oblasti Judeje na Západním břehu Jordánu. Pak vstupuje na území vlastního Izraele. Prochází pahorkatinou Šefela, regionem nazývaným Chevel Lachiš a pak směřuje do pobřežní planiny, kde ústí do Středozemního moře na severním okraji města Ašdod.

Významnějšími přítoky jsou Vádí Idna, Nachal Mareša, Nachal Komem, Nachal Guvrin, Nachal ha-Ela. Lachiš má nepravidelný průtok, během deštivých období často dochází k rozvodnění toku.

Znečištění

[editovat | editovat zdroj]

Řeka je znečištěná průmyslovým odpadem a splašky, kvůli skutečnosti, že odděluje ašdodskou průmyslovou zónu a přístav od zbytku města. V uplynulých letech byl zahájen program,[1] který by měl odstranit znečištění vodního toku. Má však smíšenou úspěšnost.[2]

levostranné

pravostranné

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lachish River na anglické Wikipedii.

  1. Data Lachish River Master Plan - Report no. 1 - Summary [online]. Ministerstvo životního prostředí Státu Izrael [cit. 2008-06-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Examples of river restoration - Lachish River [online]. Ministerstvo životního prostředí Státu Izrael [cit. 2008-06-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-04-13. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]