LGBT práva v Ghaně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Duhová mapa Ghany

Lesby, gayové, bisexuálové a translidé (LGBT) se v Ghaně setkávají s právními komplikacemi neznámými pro většinové obyvatelstvo. Mužská stejnopohlavní sexuální aktivita je v Ghaně nelegální. Právní status pohlavního styku mezi ženami je nejasný.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Existují zachovalé záznamy o existenci homosexuality v Ghaně. V 18. a 19. století byli mužští otroci v Ašantské říši (dnešní Ghana) často nuceni sloužit jako konkubíny. Oblékali se jako ženy a po smrti svého pána byli usmrcováni. V království Dahomey měli eunuchové coby královské "ženy" taktéž významnou roli.

Homosexualita se v Ghaně začala oficiálně trestat od 60. let 19. století.[1]

Specifika lesbismu[editovat | editovat zdroj]

Věhlasný právník John Ndebugri se jednou pokusil právní cestou zjistit, zda je podle ghanských zákonů trestný i lesbismus. Podle jeho názoru totiž stejnopohlavní sexuální aktivita mezi ženami nezahrnuje penetraci penisem, a tudíž ji nelze považovat za pohlavní styk odporující přírodním zákonům, jak praví sekce 104 trestního zákona.[2] He added, “females don’t have penis. They cannot penetrate,” in a story captured by MyJoyOnline.[2]

Adopce dětí[editovat | editovat zdroj]

Svobodní jednotlivci smějí v Ghaně osvojit dítě, pokud jsou jejími státními příslušníky, vyjma osob mužského pohlaví, kterým je toto umožněno pouze, pokud je osvojenec jejich biologickým dítětem. Párům stejného pohlaví není umožněná adopce dětí.[3]

Vyjádření zvolených politiků[editovat | editovat zdroj]

Předchozí prezident Ghany John Atta Mills v r. 2011 řekl, že se nezasadí o dekriminalizaci homosexuality i navzdory tlaku britského premiéra Davida Camerona, který hrozil, že Ghaně odepře veškerou humanitární pomoc kvůli porušování lidských práv sexuálních menšin.[4] V únoru 2017 řekl mluvčí ghanského parlamentu Aaron Mike Oquaye, že se budou zákony proti homosexualitě zpřísňovat.[5]

Souhrnný přehled[editovat | editovat zdroj]

Legální stejnopohlavní styk No Mužský ilegální (Trest: Až 3 roky vězení) / Emblem-question.svg Ženský nejasný
Stejný věk legální způsobilosti k pohlavnímu styku pro obě orientace No Mužský ilegální / Yes U žen zřejmě sjednocený
Anti-diskriminační zákony v zaměstnání No
Anti-diskriminační zákony v přístupu ke zboží a službám No
Anti-diskriminační zákony v ostatních oblastech (homofobní urážky, zločiny z nenávisti) No
Stejnopohlavní manželství No
Jiná forma stejnopohlavního soužití No
Adopce dítěte partnera No
Společná adopce dětí stejnopohlavními páry No
LGBT lidé smějí otevřeně sloužit v armádě Emblem-question.svg
Možnost změny pohlaví No
Přístup k umělému oplodnění pro lesbické ženy No
Náhradní mateřství pro gay páry No
MSM smějí darovat krev No

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku LGBT rights in Ghana na anglické Wikipedii.

  1. Where is it illegal to be gay? [online]. [cit. 2014-02-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b BOATENG, Michael Ofori Amanfo. There is no law on homosexuality; Prez Mahama is not the law- Ndebugri. edition.myjoyonline.com. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  3. Intercountry Adoption: Ghana, Bureau of Consular Affairs, U.S. Department of State, October 2010. adoption.state.gov [online]. [cit. 2017-09-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-26. 
  4. Mills replies David Cameron; you can't threaten us with gay aid! [online]. Myjoyonline.com [cit. 2017-03-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-03-19. (anglicky) 
  5. Amend Ghana’s laws to ban homosexuality – Oquaye [online]. Starrfmonline.com [cit. 2017-03-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]