Lžíce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stříbrná lžíce
Různé lžíce
Lžíce s nabranou potravou

Lžíce je nástroj sloužící k nabírání potravy z jídelní nádoby a jejímu podávání do úst. Je to také víceúčelová pomůcka v kuchyni.

Nazývá se tak i pracovní část stavebního či důlního stroje (bagr, rypadlo), výraz se používá i ve stavebnictví pro nástroj zvaný zednická lžíce, tento název nese i pomůcka při obouvání.

Jídelní a kuchyňské lžíce[editovat | editovat zdroj]

Lžíce je známa od starověku. Základní tvar jídelní a kuchyňské lžíce je mělká oválná miska, z níž vybíhá mírně šikmo nahoru rukojeť. Tvar jak misky, tak rukojeti může být různý, rukojeť bývá často zdobena. Rozmanitý je rovněž materiál: v minulosti nejhojněji používané dřevo, později cín či luxusnější stříbro nebo jeho slitiny (alpaka) či (v nejvyšších vrstvách společnosti) dokonce zlato. V minulém století bylo rozšířené používání hliníku a v druhé polovině století i plastu, současně se rozšířilo i používání nerezové oceli; tento materiál je v současnosti nejpoužívanější.

Jídelní lžíce se používají buď samostatně, nebo mohou být součástí jídelního příboru.

Vyskytují se v několika různých tvarech a velikostech:

  • Polévková lžíce, někdy též jenom „lžíce“, objem 15–17 mililitrů (podle velikosti) – je větší, slouží ke konzumaci polévek a kašovité stravy
  • Čajová lžička, někdy též jenom „lžička“, objem 5–7 mililitrů (podle velikosti) – je menší, používá se na míchání a ochutnávání čaje, kávy nebo jiných horkých nápojů, eventuálně i ke konzumaci dezertů (i když u některých dezertů někdy je vhodnější použít speciální vidličku).
  • Kávová lžička – platí o ní totéž co o lžičce čajové
  • Mocca lžička – drobná lžička o objemu cca 3 mililitrů používaná při podávání mocca kávy v malých šálcích
  • Dezertní lžička – používá se ke konzumaci dezertů, nemá typický pravidelný oválný nebo vejčitý tvar, ale je na jedné straně rovná, aby jí bylo možno odkrajovat jednotlivá sousta
  • Dortová lžíce

Používání lžíce během konzumace jídla umožňuje hygienickou konzumaci tekuté, kašovité či měkké potravy. V případě, že je konzumovaná potrava příliš horká, je možné na lžíci nabrané sousto před spolknutím ochladit foukáním. Časté je též její použití k míchání horkých nápojů či polévek, aby se tím dosáhlo jejich promíchání nebo rychlejšího ochlazení. Lžíci lze při vaření použít i k míchání, kde nahrazuje ve funkci vařečku.

Měrná jednotka[editovat | editovat zdroj]

Tyto lžíce se též používají při přípravě stravy jako odměrka, neboť v mnoha kuchařských receptech bývá uvedeno množství surovin ve lžících (například: Přidáme do hrnce dvě polévkové lžíce mléka, Přidáme čajovou lžičku soli...)

Polévkovou lžíci lze použít nouzově jako odměrku i při absenci kuchyňské váhy – vrchovatá lžíce (tj. lžíce "s čepicí") představuje cca 25 g sypkého materiálu (mouky, cukru ap.)

Ostatní lžíce[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]