Kyjovský hrádek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kyjovský hrádek
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Výstavba po roce 1339
Zánik před rokem 1603
Stavebník neznámý
Další majitelé páni z Michalovic, Berkové z Dubé, Vartenberkové
Poloha
Adresa Kyjovské údolí, Doubice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kyjovský hrádek
Kyjovský hrádek
Kyjovský hrádek, Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kyjovský hrádek byl skalní hrad v Českosaském Švýcarsku, po levé straně Kyjovského údolí asi ¾ km jihozápadně od vesnice Kyjov. Katastrálně lokalita přísluší k poněkud vzdálenější obci Doubice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jméno ani historii hradu není známo. Pravděpodobně jej vystavěli páni z Michalovic, v jejichž vlastnictví bylo zdejší území v letech 1283-1406 a důvodem snad bylo zničení Krásného Buku Lužičany roku 1339. Hrad však nikdy neplnil správní funkci nýbrž ochranou, protože v jeho okolí vedla řada obchodních stezek. Je možné, že také sloužil jako základna pro Beneše a Jana Správného do Lužice. V roce 1406 Jan III. z Michalovic prodal místní panství Hynku Berkovi Honštejnskému z Dubé. Další majitelé jsou neznámý. Je možné, že patřil Berkům z Dubé nebo Vartenberkům. Zanikl pravděpodobně při některém z tažení Lužičanů v roce 1440 či 1444. August Sedláček hrad ztotožnil s Jivníkem a jako důvod zániku udává obléhání pražany roku 1442. Listina z roku 1603 udává místo jako pusté.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hrad stával na pískovcovém ostrohu nad řekou Křinice. Ze severu byl chráněn skalní stěnou, na jižní straně jej pak od předhradí odděloval příkop s mostem. Z příkopu pak do vnitřního hradu vedlo schodiště. Vlastní jádro chránila dřevěná palisáda. Na skaliscích na východě a západě nejspíše bývaly strážnice a pavlače pro střelce. Bližší vzhled hradu se však dnes již nedá určit.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Místo hrádku je dostupné po Köglerově naučné stezce. Nedaleko vede i trasa červené turistické značky z Kyjova k památníku pochodu smrti 1945.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • F. Gabriel, V. Vaněk: České Švýcarsko ve středověku. Praha 2006

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]