Květnatec Archerův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Květnatec Archerův

alternativní popis obrázku chybí
Květnatec Archerův v Zoo Ostrava
Vědecká klasifikace
Říše: houby (Fungi)
Oddělení: houby stopkovýtrusé (Basidiomycota)
Třída: stopkovýtrusé (Agaricomycetes)
Podtřída: houby břichatkovité (Gasteromycetidae)
Řád: hadovkotvaré (Phallales)
Čeleď: hadovkovité (Clathraceae)
Rod: květnatec (Anthurus)
Binomické jméno
Clathrus archeri
(Berk.) Dring, 1980
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Květnatec Archerův je druh stopkovýtrusné houby z čeledi hadovkovité (Clathraceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kožovité vajíčko kulatého či vejčitého tvaru má zhruba 2,5 až 6 cm v průměru a je skoro do poloviny ponořené v půdě. Vyrůstá z něj plodnice ve tvaru chobotnicovitých ramen dlouhých 4 až 15 cm. Ramena, kterých bývá čtyři až osm, jsou křehká, ohnutá dolů a rozprostřená rovnoměrně kolem vajíčka. Jejich barva je červená s černými skvrnami. Šlahouny jsou pokryty slizem s hnilobným zápachem, který láká hmyz roznášející výtrusy po okolí. Ačkoliv je považován za nejedlou houbu, zejména v Asii je rozšířeno pojídání jeho vajíček.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v hloučcích od května do října. Vyhovuje mu hlinitopísčitá, humózní, mírně kyselá půda. Lze jej najít v teplých listnatých a smíšených lesích, kde je dostatek tlejícího listí.

Květnatec je zajímavý tím, že se jedná o významný synantropní element v naší mykoflóře. Jeho domovinou je australská a tasmánská oblast, odkud však byl zavlečen ve formě spór do Evropy. Jeho první výskyt byl zdokumentován ve Francii roku 1914. V Československu byl poprvé zaznamenán v roce 1963. Stalo se tak 17. července 1963, kdy byl objeven na travnatém okraji smrčiny v údolí potoka mezi obcemi Dobročkov a Kuklov v jižních Čechách.[1] Následně se šířil po Čechách i okolních zemích; známý je již i z Ruska.[2] Mapování expanze květnatce Archerova v Čechách se zabýval mykolog Zdeněk Kluzák. Ještě v polovině 80. let považoval houbu za vzácnou,[3] v současnosti je její výskyt popisován jako roztroušený.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SVRČEK, Mirko. Prvý nález květnatce Archerova v Čechách. In PILÁT, Albert. Česká mykologie. Praha : Československá vědecká společnost pro mykologii, 1964. 18 (4) ročník (číslo), s. 243.
  2. a b BERAN, Miroslav; HOLEC, Jan. Přehled hub střední Evropy. Ilustrace Bielich. Praha : Academia, 2012. 624 s. ISBN 978-80-200-2077-2. Kapitola Clathrus archeri, s. 184.  
  3. KLUZÁK, Zdeněk; SMOTLACHA, Miroslav; Josef a Marie Erhartovi. Poznáváme houby. [s.l.] : Svépomoc, 1985. 374 s. 38-001-85. S. 313-314.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]