Kroupy (potravina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kroupy
Kasza jeczmienna 02.jpg
Základní informace
Kategorie Obiloviny
Tvar malé kuličky
Průměrná cena 24 Kč
Nutriční hodnoty (100 g)
Energie 1516 kJ
Bílkoviny 8,2%
Tuky 1%
Sacharidy 78,8%
Složení
zrna ječmene, ovsa, pšenice nebo pohanky

Kroupy jsou zrna různých obilovin, jako je oves, pšenice, ječmen nebo pohanka. Jde samozřejmě o celozrnné obiloviny, takže jejich součástí jsou klíčky a jsou bohaté na vlákninu která se vyskytuje v horních vrstvách zrn. Kroupy jsou výživné a mohou být základem kaše, jako hlavní jídlo.

Kroupy mohou být také vytvořeny z pseudoobilovin, jakými jsou například pohanka.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Kroupy, tedy celá obilná zrna, obsahují prakticky všechny pro výživu nezbytné prvky jako např. vápník, hořčík, zinek, selen, fosfor, železo, a dále zejména vitamíny B a E. Kromě sacharidů obsahují poměrně velké množství bílkovin (jejich orientační podíl - viz popis obrázku).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Kroupy jsou výživné, ale je nutné je před vařením namočit do vody kvůli lepší stravitelnosti. Dají se využít jako zavářka do polévek, na kaši, nebo se tradičně používají pro přípravu zabijačkových jelit.

Konzumace krup se stala velmi populární u hráčů National Football League kvůli jejich vysoké energetické hodnotě. Typicky hráči konzumují kroupy den před zápasem.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Kroupy jsou čištěny, tříděny dle velikosti zrna případně oloupány. V případě potřeby se namelou na jemnou, střední nebo hrubou krupici.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]