Královský skotský národní orchestr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Glasgow Royal Concert Hall je místem, kde Královský skotský národní orchestr pravidelně účinkuje

Královský skotský národní orchestr (anglicky Royal Scottish National Orchestra) je skotský národní symfonický orchestr sídlící v Glasgow. Kromě největšího skotského města účinkuje tento 89-členný profesionální sbor pravidelně v dalších skotských městech, jako Edinburgh, Aberdeen, Dundee a také v zahraničí.

Orchestr vznikl roku 1891, pod původním názvem Skotský orchestr, ale profesionálně začal účinkovat od roku 1950. Jako Královský působí od roku 1991. Domácí působiště je Glasgow Royal Concert Hall a zároveň Hala Henryho Wooda taktéž v Glasgow, kde je i nahrávací studio. Během 80. let 20. století byla hlavní a jedinou nahrávací společností orchestru Chandos Records. V současné době je to Naxos Records.

Pod vedením prvního skotského dirigenta Sira Alexandera Gibsona, který zde působil zde v letech 1959-1984, vstoupil orchestr do mezinárodního povědomí. V tomto období se také repertoár sboru specializoval na skandinávské autory, například Fina Jeana Sibelia a dánského skladatele Carla Nielsena. V letech 19261927 u sboru působil i český dirigent Václav Talich.

Ke sboru patří také amatérský pěvecký sbor, který se sborem vystupuje hlavně na území Skotska.

Hlavní dirigenti sboru[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]