Přeskočit na obsah

Kostel svatého Jiří (Vrané nad Vltavou)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Jiří ve Vraném nad Vltavou
Kostel svatého Jiří ve Vraném nad Vltavou
Kostel svatého Jiří ve Vraném nad Vltavou
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
ProvincieČeská církevní provincie
Diecézearcidiecéze pražská
VikariátDruhý pražský vikariát
FarnostPraha-Zbraslav
StatusKostel
Zasvěcenísvatý Jiří
Architektonický popis
Stavební slohBarokní architektura
Typ stavbykostel
Výstavba1352, barokní přestavba v 17. století
Specifikace
Stavební materiálkámen, zdivo
Další informace
Kód památky19284/2-2340 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jiří ve Vraném nad Vltavou je nevelká barokní stavba. Nachází se v ulici V Zídkách na malém návrší ve východní části obce Vrané nad Vltavou. Kostel svatého Jiří patří do Zbraslavské farnosti. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Pohled na kostel od severu
Oltář kostela svatého Jiří

Jde o nevelkou jednolodní stavbu s věží na severní straně. Věž bývala zakončena gotickým jehlanem, (jak je patrno z Altmanova panoramatu Vltavy z roku 1641).

Dějiny kostela

[editovat | editovat zdroj]

Poprvé je kostelík zmíněn již v zakládací listině Břevnovského kláštera a první přímé zprávy o zdejším kostele jsou z roku 1352. Původní románskou stavbu připomíná polokruhová apsidapresbytářem na východní straně, a také zachované románské pískovcové ostěnísakristii při vstupu do věže.

Svou barokní podobu dostal kostel při přestavbě v 17. století, a to nejpozději do roku 1692, o čemž svědčí nápis na mramorové kropence. V té době věž dostala novou cibulovitou báň pokrytou šindeli, jež ji zdobí dodnes.

V devadesátých letech 20. století byly opraveny fasády, kopule a střecha kostela s křížem, který byl pozlacen. Dále bylo opraveno věžní schodiště a s blížícími se oslavami tisíciletému výročí vzniku obce, byl opraven interiér kostela.

Z období baroka je rovněž oltář, nad nímž je obraz sv. Jiří, zabíjejícího saň. Také původní varhany, zřejmě z doby barokní přestavby kostela, byly nahrazeny novými v roce 1853. Dnes jsou v kostele dvoumanuálové varhany od firmy Medřický z Kutné Hory z roku 1942.

Kostelík měl původně čtyři zvony: svatého Jiří (z roku 1663, přelit roku 1842, 90 kg), svatou Markétu (z roku 1663, v roce 1915 přelit, 68,5 kg),, svatou Trojici (z roku 1888, 83,5 kg) a svatého Františka Xavera (z roku 1888, 29 kg), ty však byly za první světové války v roce 1917 zabaveny a tři z nich také zrekvírovány, na své místo se vrátila pouze svatá Markéta v roce 1919. Ta přečkala dokonce i druhou světovou válku, kdy se zvony také zabavovaly pro vojenské účely.

Okolí kostela a márnice

[editovat | editovat zdroj]
Barokní márnice u kostela

Kostel stojí na upraveném travnatém pozemku s dlážděnou cestičkou a ze všech stran jej obklopují náhrobky starého hřbitova. Na něm je několik náhrobků místních obyvatel, včetně farářů a jednoho novorozeněte. Hřbitov se dnes již nepoužívá.

Na severní straně v těsném sousedství kostela stojí osmiboká barokní márnice, ta však již také neplní svůj původní účel a dnes slouží již jen pro skladování nářadí pro potřeby údržby kostela a okolních pozemků.

Kromě bohoslužeb se konají v kostelíku i hudební koncerty, a také se tam dějí různé prohlídky.

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-12-29]. Identifikátor záznamu 130038 : kostel sv. Jiří. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Antonín Hrdina: Pohled do vranské farnosti 20. století

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]