Kostel svatého Víta (Kolín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Římskokatolický kostel sv. Víta
Kostel sv. Víta v Kolíně-Zálabí
Kostel sv. Víta v Kolíně-Zálabí
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský kraj
OkresKolín
ObecKolín
Souřadnice
Kostel svatého Víta (Kolín) (Česko)
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézepražská
VikariátKolín
FarnostKolín
Užíváníbohoslužby každou neděli v 09.30 pro děti
Zasvěcenísvatý Vít
Další informace
AdresaU kostelíčka, Kolín V - Zálabí
Kód památky46040/2-790 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Víta v Kolíně leží v části Zálabí v místě někdejší osady Mnichovice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky [1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl postaven v roce 1378. V roce 1497 byl kostel poškozen požárem a v roce 1513 opraven. Za třicetileté války zpustl. V roce 1683 byl rozšířen a vybaven novým nábytkem. Věž dostala nový kryt v roce 1771. Kolem kostela je hřbitov, kde se pohřbívalo v letech 17821882. Hřbitov byl částečně zrušen v souvislosti se stavebními úpravami při stavbě Masarykova mostu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kostel je jednolodní, omítnutý, orientovaný, s věží v západním průčelí a sakristií při levém boku kněžiště. Věž je patrová, nároží má obložené barokními pilastry. Vchod do kostela vede přes předsíň hlavním vchodem, nebo bočním gotickým.

Loď má rovná strop, okna jsou na každé straně polokruhová. V jižní straně zdi je zazděný gotický vchod. Vítězný oblouk je gotický, lomený.

Kněžiště je pravoúhlé o rozměrech 4,00 x 5,80 metru s křížovou klenbou. V jižní a východní zdi je gotické okénko s hladkým ostěním a v severní straně leží vchod do sakristie.

Sakristie je z lámaného neomítnutého kamene s dvěma vnějšími hrubými pilíři v rozích. Má rozměry 4,08 x 3,06 metru. Křížová žebra vycházejí od země a končí svorníkem se šestipaprskovou hvězdou. Ze sakristie vedou dvě obdélníková okna.

Hlavní oltář, dva vedlejší oltáře a zábradlí mezi lodí a kněžištěm je ze dřeva, zdobeného hustým silně krouceným listovím, anděli, svatými a velkými květy slunečnic. Lavice jsou z dubového dřeva s barokně profilovanými čely.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. kostel sv. Víta [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-08-28]. %2F 2-790 Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]