Kostel svatého Jiljí (Švihov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Jiljí (Švihov)
Kostel sv. Jiljí
Kostel sv. Jiljí
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Obec Švihov
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze plzeňská
Farnost Švihov
Status hřbitovní kostel
Architektonický popis
Výstavba 1220
Další informace
Kód památky 13934/4-3424 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitovní kostel svatého Jiljí ve Švihově vznikl kolem roku 1220 v románském slohu. Úpravy v gotickém slohu proběhly kolem roku 1360. Jeho současný vzhled pochází z období barokních úprav v 16.–18. století. Je nejstarší stavbou ve Švihově.

Stavební vývoj[editovat | editovat zdroj]

Dnes hřbitovní kostel byl původně součástí prvního panského (zemanského) sídla ve Švihově, doloženého již ve 12. století. Byl vystavěn na výběžku nad řekou Úhlavou uprostřed hřbitova. Je to tribunový kostel se zachovanými románskými prvky. Tribuna sloužila majiteli tvrze a jeho rodině, přízemí pak ostatnímu lidu. Ve druhé polovině 13. století byl kostel rozšířen o jižní obdélníkovou loď, v polovině 14. století byla původní apsida nahrazena obdélníkovým kněžištěm s hrotitými okny. Ve 14. století byl kostel uváděn jako farní. V první polovině 16. století byla přistavěna severní a na přelomu 16. a 17. století i jižní předsíň. Další úprava proběhla v 18. století a výrazně pozměnila jeho původní ráz románsko-gotické stavby. Hřbitov přiléhající ke kostelíku se nazýval vesnický, protože zde byli pohřbíváni zemřelí z okolních obcí. Lidé ze Švihova, Lhovic a Mezihoří byli pochováváni na městském hřbitově při farním kostele sv. Václava ve Švihově.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vnější podoba kostela je gotická ze 14. století s vysokou prejzovou střechou, na níž je umístěna zvonička s cibulovou stříškou. Kostel nemá věž, z ní se dochovala pouze spodní část zdiva, která je západně orientovaná. Půdorys lodě kostela je téměř čtvercový, na západní straně přechází do empory, na východě je zakončená chórem. Gotické období dokládá pravoúhle zakončený presbytář s křížovou klenbou. K lodi na jižní straně přiléhá malá románská kaple, zasvěcená Panně Marii. Její stáří dokumentuje pouze valená klenba a malé románské okno. Hlavní oltář kostela je barokní z 18. století, ze 17. století jsou dva postranní oltáře – levý s obrazem sv. Antonína, pravý se sochou sv. Jana Nepomuckého. V kapli je umístěn renesanční oltář Panny Marie s barokními ornamenty. Uprostřed stojí dřevěná soška Madony z 15. století. Vnitřní výzdobu doplňuje metr vysoká dřevěná socha sv. Jiljí z konce 15. století.[2][3]

Obrázky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kostel svatého Jiljí - Švihov. Římskokatolická farnost Švihov [online]. [cit. 2019-09-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-09-04. (česky) 
  2. KOCOUREK, Jaroslav. Český atlas - Západní Čechy. 1. vyd. Praha: freytag and berndt, 2003. 344 s. ISBN 80-7316-130-3. S. 58. 
  3. Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století.VII. Politický okres Klatovský. Praha: Archaeologická komisse při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1899. 193 s. Dostupné online. S. 168-170. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]