Kostel svaté Anny (Vižňov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svaté Anny
Vižňov - kostel svaté Anny.jpg
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
ObecVižňov, část města Meziměstí
Souřadnice
Kostel svaté Anny (Vižňov) (Česko)
Základní informace
Církevřímskokatolická
ProvincieČeská
DiecézeKrálovéhradecká
VikariátNáchod
FarnostVernéřovice
Architektonický popis
ArchitektKilián Ignác Dientzenhofer
Stavební slohbaroko
Výstavba17241728
Další informace
Kód památky29424/6-1813 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Anny ve Vižňově byl postaven v letech 17241728 na objednávku opata broumovského kláštera Otmara Daniela Zinkeho OSB podle architektonického návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Vižňovský kostel se řadí do tzv. broumovské skupiny kostelů.[1]

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Neorientovaná, k západu obrácená barokní stavba z lomového kamene, stojí na hřbitově ve svahu nad obcí. Vnějšek stavby je členěn vodorovnými pásy nad trnoží z tesaných kamenů a pod korunní římsou barokního profilu a svislými meziokenními pásy. Vzniklá pole jsou omítána vrhanou omítkou. K eliptické lodi, na podélných stranách mírně konkávně prolomených, přiléhají na kratších stranách přístavky s otupenými rohy, kryjící na západní straně malé kněžiště a na východní kruchtu. V podélné ose kostela je za kněžištěm připojena nízká sakristie, na východní straně je přistavěna hranolová věž.

Kryt na zajímavé valbové střeše, jevící se jako soustava zborcených ploch, byl původně šindelový, na začátku 20. stol. nahrazen břidlicí, ke konci 20. stol. pak plechovými šablonami.

Vchody do kostela jsou dva. Hlavní s dvojkřídlými dveřmi, 1,80 x 3,00 m, na východní straně věže. Oba v kamenném, profilovaném ostění. Nad vchodem mramorová deska s nápisem DEI GENITRICIS MATRI S. ANNÆ EREXIT 1727 O.A.B.

Okna, vesměs segmentová, v lodi tři páry, v kněžišti v čele a ve věži nad kruchtou po jednom. Další menší okna jsou po jednom po stranách kněžiště, tři v sakristii. Ve zvonovém patře věže jsou čtyři velká okna završená půlkruhem, krytá žaluzií.

Loď široká 15 m, dlouhá 24 m, řešená jako eliptický sál na osmi pilířích, v jejichž středech je po půldruhém toskánském pilastru. Nad nimi zalamovaný dvojdílný architráv, hladký vlys a podstropní římsa se zubořezem. Mezi pilíři jsou pětistranné mělké výklenky.

Strop lodi je trámový, rovný, na vysokých nábězích.

Vítězný oblouk silný 1 m, v rozpětí 5 m, vroubený v oblouku archivoltou.

Kněžiště 3 x 6 m, zaklenuté českou plackou. V bocích půlkruhové výklenky sklenuté konchou. V kněžišti na klenbě původní malba „Bůh Otec v oblacích“

Kruchta vyčnívá pavlánovitě do lodi, k ní připojeno na každé straně jedno pole jako empory.

Výprava v současnosti chudá, původně barokní, v průběhu let doplňovaná (a pak, neznámo kdy, vesměs odstraněna).

Hlavní oltář na volně stojící menze. Obraz Sv. Anna učí Marii od K. Schüllera z Vídně z roku 1889.

Kazatelna pavlánová, dřevěná, se zlacenými korintskými sloupky s podélně rýhovanými dříky na rozích a velkými květy slunečnice v ornamentálním rámování na stranách poprsníku. Na stříšce socha kajícího se Krista. Dobré dílo v empírovém slohu z rozhraní 18. a 19. století.

V současnosti je kostel ve velmi špatném stavu. Do kostela zatéká, ze stropu v místech pravého bočního oltáře jsou odpadlé asi 2 m2 omítky, na dlažbě kostela před kněžištěm vrstva zeleného mechu, odpadlá omítka nad varhanami atd. Bohoslužby se v kostele nekonají.

Varhany[editovat | editovat zdroj]

Varhany kostela pocházejí z roku 1899 a jsou od varhanáře Paula Noskeho z Broumova. Mají dva manuály, mechanickou trakturu s kuželkovou vzdušnicí. Vhánění vzduchu je stále řešeno šlapáním měchu. Nástroj je ale v současné době nefunkční. Dispozice varhan je následující:

I. manuál C–f3
1. Bordun 16′
2. Principal 8′
3. Hohlflöte 8′
4. Gamba 8′
5. Octave 4′
6. Octave 2′
7. Mixtura 3x
II. manuál C–f3
8. Bordunalflöte 8′
9. Salicional 8′
10. Flöte 4′
Pedál C–d1
11. Subbas 16′
12. Principalbas 8′

Stroj také obsahuje manuálovou a pedálovou spojku.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Informační panel před Kostelem svaté Anny ve Vižňově.
  2. UHLÍŘ, Václav. Varhany královéhradecké diecéze. Hradec Králové: Garamon, 2007. 447 s. ISBN 978-80-7195-139-1. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CECHNER, Antonín. Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Broumovském. Svazek XLV.. Praha: Archaelogická komise při České akademii věd a umění, 1930. 352 s. Dostupné online. Kapitola Vížnov, též Višenov (Wiesen) : Kostel sv. Anny, s. 326–330. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]