Kostel Saint-Jean de Montmartre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostel Saint-Jean de Montmartre
St Jean de Montmartre.jpg
Místo
stát Francie Francie
Region Île-de-France
Department Paříž
obec Paříž
zeměpisné souřadnice 48°53′3″ s. š., 2°20′16″ v. d.
Základní informace
náboženství křesťanství
církev Římskokatolická církev
diecéze Arcidiecéze pařížská
status farní kostel
Architektonický popis
architekti Anatole de Baudot
stavební sloh novogotika, secese
výstavba 1894-1904
Specifikace
stavební materiál železobeton, cihly
Odkazy
adresa 19 rue des Abbesses, 75018 Paris
oficiální web http://www.saintjeandemontmartre.com/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Kostel Saint-Jean de Montmartre (tj. kostel sv. Jana na Montmartru), též nazývaný kostel Saint-Jean des Abbesses (kostel sv. Jana od Abatyší) je katolický farní kostel v 18. obvodu v Paříži, v ulici Rue des Abbesses. Kostel je zasvěcený svatému Janu Evangelistovi a pojmenován podle kopce Montmartre.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba kostela začala v roce 1894, ale kvůli nesplnění stavebních předpisů (stropní kosntrukce měla tloušťku jen 7 cm a pilíře měly průměr 50 cm oproti 25 metrům výšky), bylo zahájeno řízení o demolici, která neproběhla. Stavba byla na dlouhou dobu přerušena a pokračovala až v roce 1902. Roku 1904 byl kostel dokončen. Od roku 1966 je chráněný jako historická památka.

Výzdoba portálu

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Novogotický kostel byl prvním církevním objektem ve Francii postaveným za použití železobetonu, který byl v exteriéru doplněn cihlami a keramickou výzdobou s vlivem secese. Architekt Anatole de Baudot (1834-1915) použil beton jako hlavní stavební materiál. Hlavní průčelí z cihel je zdobené keramikou.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Vnitřní prostor je členěný na hlavní loď a dvě boční lodě. Tři velké secesní vitráže v hlavní lodi vytvořil Jac Galland podle návrhů Ernesta Pascala Blancharda. Vitráže v chórovém ochozu pocházejí z roku 1901 a představují Ukřižování a čtyři evangelisty.

Bronzové sochy a výzdobu hlavního oltáře vytvořil Pierre Roche (1855-1922). Ten je také autorem reliéfu v tympanonu představující sv. Jana Evangelistu obklopeného dvěma anděly. Z roku 2007 pochází nová křtitelnice.

Zdejší varhany vyrobil Aristide Cavaillé-Coll roku 1852 pro školu Sacré-Cœur de la Ferrandière v Lyonu. Do kostela byly převezeny v roce 1910.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Église Saint-Jean de Montmartre na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]