Přeskočit na obsah

Kostel Proměnění Páně (Chlum)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel Proměnění Páně
Kostel Proměnění Páně
Kostel Proměnění Páně
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký
ObecLomnice nad Popelkou
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézekrálovéhradecká
VikariátJilemnice
FarnostLomnice nad Popelkou
Statusfiliální kostel
Užívánínepravidelné
ZasvěceníProměnění Páně
Architektonický popis
Výstavba1704
Další informace
Kód památky36058/6-2556 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor je římskokatolický, orientovaný, filiální kostel v Chlumu, části města Lomnice nad Popelkou v okrese Semily v Libereckém kraji. Kostel je chráněný jako kulturní památka České republiky.[1] Z Chlumu vede na severním úbočí cesta, která je u samotného vrcholu lemována kapličkami s křížovou cestou z roku 1898, na konci se studánkou a kapličkou a plastikou Krista uzdravujícího nemocné.

Původní název vrchu je Chlum. Od roku 1349 zda stála dřevěná kaple založená Valdštejny. V roce 1527 dal majitel panství Vilém z Valdštejna postavit na místě sešlé kaple dřevěný kostelík. Roku 1704, v době protireformace, nechal na místě kostelíka majitel lomnického panství hrabě Václav z Morzinu s manželkou Evou Konstancií z Morzinu postavit barokní poutní kostel Proměnění Páně. K dopravě stavebního materiálu nebylo prý použito povozů, ale vše potřebné vynosili sami poutníci. Kostel byl opraven roku 1897. Ke kostelu patří i prostý dřevěný krucifix stojící poblíž výletní restaurace a rozhledny. Poslední rozsáhlé opravy kostela proběhly v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Kostel byl znovuotevřen 6. srpna 1989, kdy byl i slavnostně posvěcen.

Architektura

[editovat | editovat zdroj]

Zděná, jednolodní stavba založená na obdélném půdorysu a zakončená při východní straně polygonálně uzavřeným presbytářem s obdélně založenou přízemní sakristií. Loď je zastřešena valbovou klenbou s polygonálním zakončením v závěru nad presbytářem, ve hřebeni je osazen nízký sanktusník s otevřenou lucernou a cibulovou stříškou. Vedle táborského Ježíška (dnes repliky), kterého dle legendy vytvořil a sám vynesl na Tábor arcibiskup Arnošt z Pardubic, je nejcennější památkou barokního interiéru oltářní obraz, jehož autorství je připisováno českému malíři Petru Brandlovi.

Bohoslužby

[editovat | editovat zdroj]

Pravidelné bohoslužby se v kostele nekonají. Během roku se konají dvě pouti na slavnost Seslání Ducha svatého a druhá v neděli po svátku Proměnění Páně (po 6. srpnu).

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-03-01]. Identifikátor záznamu 147889 : kostel Proměnění Páně na hoře Tábor, s omezením: bez dřevěného kříže na lípě u kostela. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]