Kostel Panny Marie Sněžné (Rokycany)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Panny Marie Sněžné
Kostel Panny Marie Sněžné v Rokycanech
Kostel Panny Marie Sněžné v Rokycanech
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Obec Rokycany
Souřadnice
Kostel Panny Marie Sněžné (Rokycany) (Česko)
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze plzeňská
Vikariát rokycanský
Farnost Rokycany
Architektonický popis
Stavební sloh klasicismus
Typ stavby trojlodní bazilika
Další informace
Adresa Masarykovo nám., Rokycany
Ulice Masarykovo náměstí
Kód památky 28423/4-2410 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Panny Marie Sněžné v Rokycanech je římskokatolická sakrální stavba na Masarykově náměstí ve městě Rokycany v Česku, s prokázanou stavební kontinuitou od dob gotiky. Do nynějšího stavu upravená pozdně barokní a klasicistní přestavbou na přelomu 18. a 19. století. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Existence kostela na tomto místě je doložena minimálně od 14. století, kdy se stal hlavním chrámem Rokycan, tehdy proměňovaných z živelně rostlé osady na středověké opevněné město.[2] U kostela Panny Marie Sněžné bylo roku 1363 založeno proboštství řádu augustiniánů a kostel se stal součástí opevněného okrsku zahrnujícího i kapli svaté Anny a arcibiskupský hrad (sídlo feudální správy města, které bylo v majetku pražského arcibiskupství). Kostel měl podobu bazilikálního trojlodí s pětibokým presbytářem. Na západní straně se nacházel štít a věž. Vstupní dveře měly podobu gotického portálu s figurální sochařskou výzdobou. Kostel byl opakovaně opravován a upravován.[3][4][5]

V září roku 1784 kostel vyhořel během ničivého požáru Rokycan, kdy byla zástavba města až na několik domů zničena. V letech 1785-1788 ho pak opravil a do pozdně barokní podoby přestavěl Ignác Jan Nepomuk Palliardi. Využil základní prostorovou dispozici původního středověkého chrámu (tedy trojlodí s presbytářem). Vnitřní vybavení bylo dovezeno z jiných kostelů (zejména oltář přemístěný sem ze zrušeného kostela svatého Michaela archanděla v Praze). Zároveň ovšem byla v rámci josefínských reforem zrušena vedlejší kaple svaté Anny (stejně jako Kostel svatého Petra a Pavla na předměstí Rokycan). Palliardiho obnova se netýkala kostelní věže, která nebyla postavena a po následujících 30 let byly kostelní zvony umístěny v provizorní zvonici vedle kostela. Věž byla postavena až v letech 1821-1823 v empírovém slohu podle projektu Františka Hegera. Stavební vývoj kostela byl dokončen roku 1856 zvýšením věže o jedno patro nad ochozem.[3][4]

Panně Marii Rokycanské, sošce z kostela Panny Marie Sněžné, byla zasvěcena 32. kaple Svaté cesty z Prahy do Staré Boleslavi, která byla založena v letech 1674 – 1690.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-05-22]. Identifikátor záznamu 139726 : Kostel. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Již starší prameny hovoří o tom, že koncem 13. století dal pražský biskup Tobiáš z Bechyně opevnit kostel spolu s farou palisádou a příkopem, stejně jako se předpokládá existence sakrální stavby v biskupské vesnici Rokycany připomínané již k roku 1110. Přesná lokalizace těchto staveb ovšem není známa.
  3. a b Kuča, Karel: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 6. díl. Praha: Libri, 2004. ISBN 80-7277-040-3. S. 337-341. (česky) 
  4. a b Podlaha, Antonín: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém od pravěku do počátku 19. století, díl 9., Politický okres Rokycanský. Praha: Archaeologická kommisse při Č. ak. císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1900. S. 82-127. (česky) 
  5. Jaromír Kovář: Tisíciletý urbanistický vývoj Rokycan [online]. encyklopedierokycan.sweb.cz [cit. 2012-05-21]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]