Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava (Kralupy nad Vltavou)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevkatolická církev
Zasvěcenísvatý Václav
Další informace
AdresaKralupy nad Vltavou, ČeskoČesko Česko
Kód památky16934/2-3751 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava v Kralupech nad Vltavou je jednolodní pseudogotická cihlová stavba z let 1894–1895, orientovaná presbytářem k severu. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kralupy nad Vltavou původně patřily k farností do Minic. Výstavba kostela byla podmínkou pro povýšení Kralup na město, ale přesahovala finanční možnosti tehdejší obce. Jeho stavbu umožnil až dar pražského probošta Dr. Eduarda Tersche, který uhradil zhruba 2/3 nákladů, dále věnoval do kostela některé vybavení, jako např. varhany (mají 2 manuály a 16 rejstříků, autor Em. Š. Petr, Praha). Dr. Tersch při vysvěcení kostela 27. října 1895 podle svého přání sám kázal a v hrobce před hlavním oltářem byl také o tři roky později pohřben.

Kostel byl postaven podle plánů J. Kaury přepracovaných A. Živným.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kostel je vystavěn na obdélném půdorysu, s obdélným pětiboce ukončeným presbytářem s obdélnými přístavky po stranách a hranolovou věží v západním průčelí.[2] Věž kostela je vysoká 63 metrů.

Vnitřek je sklenut křížovou žebrovou klenbou.[2] Vnitřní vybavení kostela je rovněž novogotické z konce 19. století.

Na věži jsou od roku 1991 již třetí zvony (zakoupeny podnikem Kaučuk), předchozí zvony byly zabaveny za první a druhé světové války. Kralupský kostel a zvony se objevují v některých básních Jaroslava Seiferta.

V exteriéru na kostele jsou umístěny dvě pamětní desky. Jedna je věnovaná obětem náletu v roce 1945, druhá ukazuje výšku vody při povodni roce 2002.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-11-08]. Identifikátor záznamu 127532 : Kostel Nanebevzetí P. Marie a sv. Václava. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b c POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech K/O. 1. vyd. Praha: Academia, 1978. S. 136. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]