Koralpe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Koralpe
Golica
Centrální část pohoří Koralpe s Großer Speikkogel od západu
Centrální část pohoří Koralpe s Großer Speikkogel od západu

Nejvyšší bod 2140 m n. m. (Großer Speikkogel)

Nadřazená jednotka Lavanttalské Alpy, Severní vápencové Alpy
Sousední
jednotky
Kozjak

Světadíl Evropa
Stát Rakousko Rakousko
Slovinsko Slovinsko
Koralpe
Koralpe
Horniny přeměněné horniny
Povodí Lavant, Sulm, Dráva
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Koralpe (slovinsky Golica nebo slovinsky Gola planina), označované také jako Koralm, je pohoří v jižním Rakousku, které odděluje východní Korutany od jižního Štýrska. Jižní části pohoří zasahuje i do Slovinska.[1] Má směr od severu k jihu, je odvodňováno řekou Lavant na západě a řekou Sulm na východě. Jeho nejvyšším bodem je vrchol Großer Speikkogel (2140 m n. m.), oblíbená turistická destinace a zároveň místo pro vojenský přehledový radar vzdušného prostoru. Na jihu ve slovinské části sousedí s pohořím Kozjak.

Koralpe se skládají převážně z přeměněných hornin a některé jeho části jsou v popředí zájmu geologů a sběratelů polodrahokamů. V místě Weinebene a jeho okolí (také vyhledávaná rekreační a turistická oblast) se vyskytují pegmatické vrstvy, které obsahují významné množství spodumenu, takže tato oblast je největší známým naleziště lithia v Evropě. Křemen a živec spolu s hustými lesy sloužily v dřívějších dobách jako základ pro sklářský a porcelánový průmysl.

V současnosti je výstavbě nová železnice, Koralmská dráha, která pomocí Koralmského tunelu pod Koralpe do roku 2022 propojí dvě hlavní města spolkových zemí Klagenfurt a Graz.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Koralpe na anglické Wikipedii.

  1. DRAGO, Perko. Analiza površja Slovenije s stometrskim Digitalnim modelom reliefa. Ljubljana: Založba ZRC, 2001. Dostupné online. S. 181. 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]