Spodumen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Spodumen
Spodumen z údolí Kunár v Afghánistánu
Spodumen z údolí Kunár v Afghánistánu
Obecné
KategorieMinerál
Chemický vzorecLiAl(SiO3)2
Identifikace
Soustavajednoklonná
Tvrdost6,5-7
Hustota3,03–3,23 g ⋅ cm−3

Spodumen je minerál ze skupiny pyroxenů. Obsahuje křemičitany a lithium. Jeho název pochází z řeckého σποδούμενος – zpopelněný. Vyskytuje se převážně v pegmatitech. Poprvé byl nalezen roku 1800 ve švédském Utö. Popsal ho José Bonifácio de Andrada e Silva.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Minerál je významným zdrojem lithia, které se používá k výrobě autobaterií, sklolaminátů i k léčbě psychických nemocí. Na světě se ročně vytěží okolo 80 000 tun spodumenu.[1] Hlavním producentem je australský Důl Greenbushes, těží se také v Chile, USA, Číně, Rusku a na Madagaskaru. Největší ložisko na světě bylo objeveno v Manono v Konžské demokratické republice.[2] Známými českými lokalitami jsou Ohnišťovice, Jeclov a Nová Ves.

Spodumen může vytvářet velké krystaly, rekordní kus nalezený v Black Hills v Jižní Dakotě měl hmotnost devadesát tun.[3] Jsou obvykle bezbarvé nebo našedlé, bývají však také různě zbarvené podle příměsi kovů. Na krystalech se projevuje efekt kočičího oka. Populární odrůdou spodumenu je růžový nebo fialový kunzit, využívaný v klenotnictví či v litoterapii.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Spodumene. www.chemeurope.com [online]. [cit. 2023-04-28]. Dostupné online. 
  2. AVZ on track to develop world’s largest hard-rock lithium project [online]. 2021-05-20 [cit. 2023-04-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. GEOLOGYSCIENCE. Spodumene | Mineral Properties, Varieties, Uses, Occurrence [online]. 2019-07-07 [cit. 2023-04-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Kunzite Gemstone | Kunzite Stone - GIA. www.gia.edu [online]. [cit. 2023-04-28]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]