Konrád Rudý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Konrád Rudý
Lehel Gesta Hungarorum kurtje kuertje horn.jpg
Úmrtí 10. srpna 955
Lechfeld
Místo odpočinku Worms Cathedral
Manžel(ka) Liutgarda Saská
Děti Ota I. Korutanský
Rodiče Werner
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bitva na Lechu (iluminace z 15. století)

Konrád řečený Rudý (kolem 922 - 10. srpna 955) byl vévodou lotrinským a zetěm pozdějšího císaře Oty I. Konrád byl významnou osobností východofranské říše v polovině 10. století a předkem císařů ze sálské dynastie. Padl v bitvě na Lešském poli proti maďarským nájezdníkům.

Život[editovat | editovat zdroj]

Konrád pocházel z franské hraběcí rodiny, jejíž statky byly v okolí Wormsu. Král Ota I. jej roku 944 jmenoval vévodou lotrinským za zásluhy, které si Konrád získal v boji proti Otovu povstalému bratru Jindřichovi a jeho spojencům, a, chtěje ho pevněji k sobě připoutati, dal mu roku 947 svou dceru Luitgardu za manželku. Konrád se účastnil první Otovy výpravy do Itálie a stal se roku 952 místodržitelem v Pavii. Upadnuv však brzo potom v nemilost královu, jelikož s Berengarem II. učinil nevýhodnou smlouvu, spojil se se svým švagrem Liudolfem Švábským, jenž kul pikle proti otci, a oba se vzbouřili roku 953. Z počátku dařilo se jim dosti dobře, ač Konrád ze svého vévodství byl vypuzen, když se však Konrád roku 954 spojil s Maďary, kteří právě veliký vpád do Německa učinili, spojenci počali se od nich odvraceti a Konrád musil se Otovi poddati; podržel sice své veliké statky rodinné, ale vévodství byl zbaven.

Dne 10. srpna 955 padl v boji proti Maďarům u řeky Lech, zanechavše po sobě syna Otu Wormského, potomního vévodu korutanského. Skrze Otu byl Konrád pradědem císaře Konráda II.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Tento článek obsahuje text (volné dílo) z hesla „Konrad Rudý, vévoda lotrinský“ Ottova slovníku naučného.
Předchůdce:
Ota Verdunský
Znak z doby nástupu Lotrinský vévoda
944 - 953
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Brun Kolínský