Liutgarda Saská (931–953)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Liutgarda Saská
Luitgarda of Saxony.jpg
Narození932
Magdeburk
Úmrtí18. listopadu 953 (ve věku 20–21 let)
Mohuč
Místo pohřbeníopatství sv. Albana
ChoťKonrád Rudý
DětiOta I. Korutanský
RodičeOta I. Veliký a Edita Anglická
RodOtoni
PříbuzníMatylda, Ota II., Liudolf Švábský a Vilém Mohučský (sourozenci)
Jindřich Špýrský, Konrád I. Korutanský, Řehoř V. a Vilém I. (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liutgarda Saská (93118. listopad 953) byla členkou rodu Liudolfovců a od roku 947 do své smrti lotrinskou vévodkyní jako manželka vévody Konráda Rudého. S Konrádem se stali předky Sálské dynastie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Luitgarda byla jedinou dcerou Oty Velikého z jeho prvního manželství s Editou Anglickou, nevlastní sestrou krále Ethelstana. K vytvoření užších vazeb se sálskou dynastií, jí král Ota v roce 947 provdal za Konráda Rudého, který se o tři roky dříve stal lotrinským vévodou. Manželství nebylo nijak zvlášť šťastné. V roce 948 Luitgarda porodila syna Otu. Její manžel doprovázel krále v roce 951 na jeho italské tažení, nicméně, pohádal se s Otou ohledně dohod uzavřených s králem Berengarem II.

Luitgarda zemřela v roce 953 v Mohuči, kde se Konrád Rudý zapojil do povstání jejího staršího bratra Liudolfa a arcibiskupa Fridricha. V roce 954 se Konrád Rudý konečně podrobil Otovi Velikému a zůstal jeho věrným stoupencem. Konrád zemřel roku 955 v bitvě na Lechu. Luitgardin bratr zemřel o dva roky později, během tažení do Itálie.

Po smrti císaře Oty v roce 973 Říši vládl jeho syn z druhého manželství s Adélou Burgundskou, Ota II. Liudolfovu synovi Otovi bylo svěřeno švábské vévodství a Liutgardinu synovi Otovi v roce 978 Korutany. Po smrti císaře Oty III. v roce 1002, se stal Liutgardin syn Ota kandidátem na uvolněný trůn, ale vzdal se ve prospěch bavorského vévody Jindřicha IV., který byl vnukem bratra Oty I., vévody Jindřicha I. Po Jindřichově smrti byl králem zvolen Liutgardin pravnuk Konrád II. Sálský jako první římský král ze Sálské dynastie.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Liutgarde na anglické Wikipedii.

Lotrinská vévodkyně
Předchůdce:
'
947953
Liutgarda Saská (931–953)
Nástupce:
Beatrix Pařížská