Ota I. Korutanský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ota I. Korutanský
Korutanský vévoda a veronský markrabě
Narození 948?
Úmrtí 4. listopadu 1004
Manželka Judita Bavorská
Potomci Jindřich Špýrský
Bruno Korutanský
Konrád I. Korutanský
Vilém Korutanský
Dynastie Sálská dynastie
Otec Konrád Rudý
Matka Liutgarda Saská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ota I. Korutanský zvaný Ota z Wormsu (německy Otto von Worms, 948?4. listopadu 1004) byl korutanský vévoda a veronský markrabě, člen Sálské dynastie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ota se narodil roku 948 jako jediný syn Konráda Rudého, lotrinského vévody a Liutgardy Saské, dcery císaře Oty I. Jeho matka zemřela, když mu bylo pět let, ve 21 letech, a Ota žil u dědečkova dvora až do roku 973, kdy císař ve věku 61 let zemřel. Otovi bylo 25 let. Jeho strýc z matčiny strany, Ota II. vstoupil na císařský trůn.

Ota z Wormsu je poprvé dokumentován jako hrabě v Nehegau okolo roku 956, držel také Speyergau a Wormsgau, stejně jako několik dalších hrabství v této oblasti. V roce 978 jej strýc Ota II. jmenoval korutanským vévodou a veronským markrabětem. Jeho liutpoldovským předchůdcem byl Jindřich Mladší , který během Války Tří Jindřichů neúspěšně povstal proti císaři a byl sesazen. V roce 985 však vdova po císaři Otovi II., Theofano, s cílem získat následnictví pro svého nezletilého syna Otu III., vrátila Korutany Liutpoldovcům, a Ota z Wormsu tak vévodství ztratil. Mohl si alespoň ponechat vévodský titul jako "vévoda z Wormsu". Jako kompenzaci obdržel falc v Kaiserslauternu a zmocnil se velkých majetků Wissembourského opatství.

Po smrti vévody Jindřicha II. Bavorského v roce 995, získal Ota zpět nejprve Veronu, zatímco Korutany zdědil Jindřichův syn Jindřich IV. Bavorský. Když císař Ota III. v roce 1002 zemřel, byli Ota z Wormsu a Jindřich IV. Bavorský kandidáty na římský trůn. Ota ustoupil a na oplátku od Jindřicha IV. Bavorského, který se stal králem Jindřichem II. obdržel korutanské vévodství. Přesto byl nucen postoupit své rýnské majetky svému dávnému soupeři biskupovi Burchardovi z Wormsu.

Ota zemřel o dva roky později a korutanským vévodou se stal jeho syn Konrád.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Otto I, Duke of Carinthia na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Korutanský vévoda
Předchůdce:
'
978985
Ota I. Korutanský
Nástupce:
Jindřich I.
Korutanský vévoda
Předchůdce:
'
10021004
Ota I. Korutanský
Nástupce:
Konrád I.