Kombat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kombat (složenina ruských slov командир батальона, komandir bataljona, „velitel praporu“ – hodnost odpovídala majorovi či podplukovníkovi) je název známého snímku sovětského fotografa Maxe Alperta z druhé světové války.

Na snímku je pravděpodobně velitel praporu, mladší politruk Alexej Jeremenko, několik minut před vlastní smrtí, jak velí do útoku zdviženou paží s pistolí TT-33 v ruce, na frontě ve Vorošilovgradské oblasti. Autor fotografii pořídil 12. července 1942 a je považována za symbol Velké vlastenecké války. Dnes je součástí archivu zpravodajské agentury RIA Novosti.

Autorská historie snímku[editovat | editovat zdroj]

Fotografie byla pořízena 12. července 1942 v Luhanské oblasti, v oblasti vojenských operací, ve které 220. pěší pluk 4. pěší divize, v té době součástí Rudé armády, vedl krvavé obranné bitvy proti drtivé převaze nepřítele. Fotografie byla pořízena na poli u obce Chorošeje v Slovjanoserbské oblasti mezi řekami Lugaň a Lozovaja.

Fotograf zaujal pozici v zákopech těsně před obrannou linií. Ve chvíli, kdy nacisté zahájili útok, začaly nálety a dělostřelecké bombardování. Alpert zahlédl vyběhnuvšího důstojníka a hned jej vyfotografoval. V ten samý okamžik však střepina rozbila objektiv fotoaparátu. Korespondent si v tu chvíli pomyslel, že film byl nenávratně ztracen. Zatímco manipuloval s poškozeným aparátem ve svém okopu, chvíli sledoval situaci a přitom zaslechl jak někdo řekl: Zabili velitele praporu! (Kombata ubili!) Jméno a totožnost osoby zůstala pro autora neznámá, ale slova, která slyšel, jej inspirovala k pojmenování snímku.[1]

Pokus o zjištění totožnosti[editovat | editovat zdroj]

Autor obdržel mnoho dopisů od různých lidí, kteří na ní poznali svého velitele.[1] Jeden veterán z války na této fotografii poznal dokonce sám sebe.[2]

Začátkem 70. let se pokoušeli identifikovat vojáka novináři magazínu Komsomolskaja pravda s členy Luhanské regionální mládežnické organizace „Molodogvardějec“ (rusky Молодогвардеец). Údajně našli rodáka z obce Prosjanaja, z Vasilkovské oblasti Dněpropetrovského kraje, jménem Alexej Gordějevič Jeremenko – byl to mladý politruk 220. pěšího pluku čtvrté pěší divize.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Fotografie dala podnět ke vzniku dalších děl:

  • V blízkosti dálnice LuhanskDoněck u Slovjanoserbsku je památník velitele praporu, který líčí příběh z fotografie
  • Obrázek založený na fotografii je znakem Doněcké vyšší vojenské politické školy
  • Obrázek byl použit na poštovní známce Konžské republiky v roce 1985[3]
  • Stejný obraz se nachází na zadní straně desetirublovky z roku 2000

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Кто же все-таки был легендарным комбатом?[nedostupný zdroj] / Еженедельник 2000, № 18-19 (413) 9-15. května 2008
  2. «Факты и комментарии», „Fakta a Komentáře“, 6. dubna 2005. Archivováno 8. 8. 2009 na Wayback Machine 90letý veterán Paul F. Petrov domnívající se, že byl zachycen na slavné válečné fotografii Kombat, žije na okraji Mariupolu.
  3. katalog známek Scott

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]