Kolková známka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kolková známka z roku 1938

Kolková známka je cenina, která osvědčuje zaplacení správního nebo soudního poplatku, případně daně, stanoví-li tak výslovně zvláštní předpis.

Provedení[editovat | editovat zdroj]

Vzory kolkových známek používaných v ČR, v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1 000 Kč

ČR jsou kolkové známky vydávány ministerstvem financí ČR v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1 000 Kč. Kolkové známky jsou po celé ploše opatřeny hlubotiskem ornamentální linie se stylizovanými lipovými listy. Kolkové známky jsou dvoudílné; oba díly dělí perforace. Na horním dílu kolkové známky je vyobrazený velký státní znak České republiky, číslo označující hodnotu kolkové známky, označení peněžní jednotky „Kč“, nápis „Česká republika“ a nápis „Kolková známka“. Na dolním dílu kolkové známky je pak číslo označující hodnotu kolkové známky, označení peněžní jednotky „Kč“ a nápis „Kolková známka“. Kolkové známky všech hodnot jsou zabezpečeny proti padělání několika ochrannými prvky.[1][2]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Správní a soudní poplatky lze platit kolkovými známkami, jestliže poplatek nepřevyšuje 5 000 Kč. Kolkovými známkami nelze platit poplatky, které plynou do rozpočtu obcí. Nalepené kolkové známky se nesmějí vzájemně překrývat. Správce poplatku vždy opatří kolkovou známku otiskem úředního razítka neodstranitelnou razítkovací barvou, a to tak, aby část otisku byla na obou dílech kolkové známky a část na listině, na které je kolková známka nalepena. Blíže použití kolkových známek specifikuje vyhláška ministerstva financí.[2]

Typy kolků[editovat | editovat zdroj]

Speciální typy kolků se používají na bankovkách (například po zániku Československa sloužily okolkované československé bankovky dočasně jako samostatná česká a slovenská měna) a na tabákových výrobcích a lihovinách, kde kolek ověřuje zaplacení spotřební daně výrobcem.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Kolkové známky byly zavedeny na území Rakouského císařství v roce 1854. V Rakousku byly v roce 2002 zrušeny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zákon č. 280/2009 Sb., Daňový řád. In: Sbírka zákonů. 2009. Dostupné online. § 163. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.
  2. a b Vyhláška Ministerstva financí č. 383/2010 Sb., o kolkových známkách. In: Sbírka zákonů. 2010. Dostupné online. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]