Kočičí potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kočičí potok
Kočičí potok při povodních v roce 2010 u osady Háj
Kočičí potok při povodních v roce 2010 u osady Háj
Základní informace
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Liberecký krajHorní Pertoltice, Háj, Habartice), PolskoPolsko Polsko (Dolnoslezské vojvodstvíZawidów)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Odra, Lužická Nisa, Witka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kočičí potok (německy Katzbach, popř. Göhebach, polsky Koci Potok) je vodní tok ve Frýdlantském výběžku na severu Libereckého kraje České republiky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pramení na české straně jihozápadního úbočí polského vrchu Bartniki (470 m n. m.), v lesích označovaných pomístními jmény Na výsluní a Spálenka, asi 830 m na východ od bulovské samoty U Hájenky. Následně teče severním směrem, ale severně od Bulovského kopce (443 m n. m.) se stáčí k západu, podchází silnice III/2914 a pokračuje západním směrem, až dosáhne česko-polskou hranici. K tomu dochází jihovýchodně od vrcholu G. Piekielna (385 m n. m.) a následně pokračuje západním směrem a v délce asi 10 kilometrů tvoří státní hranici mezi Českou republikou a Polskem. Obchází tak Horní Pertoltice, Háj, až dosáhne Habartic. V nich za silničním hraničním přechodem (na silnici I/13) uhýbá do Polska, po jižní straně obchází Zawidów, pokračuje dále západním směrem. Pod mostkem křižuje železniční traťLiberce do Zawidówa, za ním se stáčí k severozápadu a vtéká do přehradní nádrže Witka (Niedów), do něhož na jiném místě vtéká také řeka Smědá (v Polsku pojmenovaná Witka). Ta z něj pak také vytéká.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie – Liberecký kraj. 1. vyd. Praha: Euromedia Group – Knižní klub, 2008. 316 s. ISBN 978-80-242-2326-1. Heslo Kočičí potok, s. 132. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]