Klokan velký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Klokan velký

Klokan velký s mládětem
Klokan velký s mládětem
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Savci (Mammalia)
Podtřída: Vačnatci (Marsupialia)
Řád: Dvojitozubci (Diprotodontia)
Čeleď: Klokanovití (Macropodidae)
Rod: Klokan (Macropus)
Binomické jméno
Macropus fuliginosus
Desmarest, 1817
Western Grey Kangaroo Range.jpg

Klokan velký (klokan západní) Macropus fuliginosus je odlišný od většiny druhů podle ochlupeného nosu a od klokana obrovského svým hnědým zbarvením srsti. Pase se zejména v noci, především na trávě, někdy ale poobědvá i listí keřů, okusuje i nízké stromy. Má hustou drsnou srst, přecházející od bledě šedohnědé do čokoládově hnědé. Na hrudi a na břiše je světlejší.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v Jižní Austrálii od západního Nového Jižního Walesu a Victorie až po jihozápadní Austrálii. Ve východní části oblasti se často vyskytují smíšené populace s klokanem obrovským.

Základní data[editovat | editovat zdroj]

Tento klokan je třetí největší z klokanů (délka těla 0,9–1,4 m, délka ocasu 75–100 cm, hmotnost 15–54 kg) a také jejich nejohroženější druh. Pokud se tento klokan pohybuje pomalu, poskakuje na všech čtyřech nohou jako králík, ocas používá jako oporu. Spěchá-li, skáče snožmo do výšky 3 m a do dálky 10 m. Samci jsou průměrně dvakrát větší než samičky. Mládě zůstává v matčině vaku přisáté na bradavku 130–150 dní. V průměru během 250 dní začíná po chvilkách opouštět vak, jakmile však zavětří nebezpečí okamžitě se vrací.

Boxeři[editovat | editovat zdroj]

Klokaní samci se v době námluv spolu utkávají o nadvládu nad samičkou,soupeří i o potravu či o místa k odpočinku, pokud je jich nedostatek. Protivníci se postaví proti sobě, vystrčí přední nohy a snaží se zasáhnout jeden druhého. Mohou se i naklonit vzad a opírají se přitom o ocas, aby mohli uštědřovat rány zadníma nohama. K vážným zraněním dochází při soubojích jen zřídka.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]