Khaled Hosseini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Khaled Hosseini
خالد حسینی
Khaled Hosseini v Bílém domě v roce 2007
Khaled Hosseini v Bílém domě v roce 2007
Narození 4. března 1965 (55 let)
Kábul
Povolání spisovatel, lékař
Národnost afghánská
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Alma mater Kalifornská universita v San Diegu
Santa Clara University
Období 2003 - současnost
Žánr román
Témata Afghánistán
Významná díla Lovec draků (2003)
Tisíce planoucích sluncí (2007)
Ocenění Humo's Gouden Bladwijzer (2008)
The Nichols-Chancellor's Medal
Manžel(ka) Roya Hosseini
Web khaledhosseini.com oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Khaled Hosseini (* 4. března 1965) je americký prozaik a lékař afghánského původu. Hosseiniho románová prvotina z roku 2003, Lovec draků, vydaná v několika desítkách světových jazyků, se svými více než 10 miliony prodanými výtisky řadí mezi světové bestsellery. Jeho druhý román, Tisíce planoucích sluncí, z roku 2007, patří mezi nejprodávanější románové tituly ve Velké Británii (přes 700 000 prodaných výtisků).

Život[editovat | editovat zdroj]

Hosseini se narodil v afghánském Kábulu v rodině zaměstnance afghánského ministerstva zahraničí. V roce 1970 se rodina stěhuje do íránského Teheránu, kde Hosseiniho otec získává práci na afghánském velvyslanectví. V roce 1973 následuje návrat do Kábulu, v červenci téhož roku přichází na svět Hosseiniho mladší bratr.

V roce 1974 se rodina stěhuje do Paříže, nového působiště Hosseiniho otce. Zde se rodina rozhodne zůstat, neboť v Afghánistánu se mezitím chopí moci Lidově-demokratická strana Afghánistánu, vyznávající komunistickou ideologii. V roce 1980 rodina nalézá azyl v USA a usazuje se v kalifornském Fremontu. Středoškolská a univerzitní studia, jež absolvoval v San Jose a San Diegu, zakončil roku 1993 doktorátem medicíny, po jehož obdržení se věnuje lékařské praxi.

Současným bydlištěm Hosseiniho, jeho ženy Royi a jejich dvou dětí je severní Kalifornie.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Lovec draků (2003) - román ze současného Afghánistánu, začínající líčením idylického kamarádství Amíra a Hasana, chlapců ze sousedství. Jednoho dne, po každoroční soutěži v lovení draků, Amír Hasana ošklivě zradí. Od tohoto osudového okamžiku se Amír potýká s trýznivými pocity viny. Pronásledují jej i poté, co spolu se svým otcem z politických důvodů opouští Afghánistán a nalézá nový domov v USA. Jako dospělý muž, když to již téměř nečeká, dostává příležitost vše odčinit. Vrací se proto zpět do Afghánistánu. Nemá sebemenší potuchy, jak bude jeho cesta za odčiněním dávné viny trnitá a bolestná... Román byl roku 2007 zfilmován v režii Marca Forstera.
  • Tisíce planoucích sluncí (2007) - román je věnován osudu Marjam a Lajly, dvou afghánských žen, spojených přátelským poutem podobným vztahu matky s dcerou. Už tak ne zrovna utěšený život v zaostalém Afghánistánu se promění v peklo, když se moci chopí radikální islamistické hnutí Taliban. Láska však dokáže doslova divotvorným způsobem překlenout nelidské strádání i bolest...
  • A hory odpověděly (2013)

Odkazy, reference[editovat | editovat zdroj]