Khaled Hosseini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Khaled Hosseini
خالد حسینی

Khaled Hosseini v Bílém domě v roce 2007
Narození 4. března 1965 (52 let)
Kábul
Povolání spisovatel, lékař
Národnost afghánská
Stát USA USA
Alma mater Kalifornská universita v San Diegu
Období 2003 - současnost
Žánr román
Témata Afghánistán
Významná díla Lovec draků (2003)
Tisíce planoucích sluncí (2007)
Ocenění The Nichols-Chancellor's Medal
Manžel(ka) Roya Hosseini
Děti Haris
Farah
Web khaledhosseini.com oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Khaled Hosseini (* 4. března 1965) je americký prozaik a lékař afghánského původu. Hosseiniho románová prvotina z roku 2003, Lovec draků, vydaná v několika desítkách světových jazyků, se svými více než 10 miliony prodanými výtisky řadí mezi světové bestsellery. Jeho druhý román, Tisíce planoucích sluncí, z roku 2007, patří mezi nejprodávanější románové tituly ve Velké Británii (přes 700 000 prodaných výtisků).

Život[editovat | editovat zdroj]

Hosseini se narodil v afghánském Kábulu v rodině zaměstnance afghánského ministerstva zahraničí. V roce 1970 se rodina stěhuje do íránského Teheránu, kde Hosseiniho otec získává práci na afghánském velvyslanectví. V roce 1973 následuje návrat do Kábulu, v červenci téhož roku přichází na svět Hosseiniho mladší bratr.

V roce 1974 se rodina stěhuje do Paříže, nového působiště Hosseiniho otce. Zde se rodina rozhodne zůstat, neboť v Afghánistánu se mezitím chopí moci Lidově-demokratická strana Afghánistánu, vyznávající komunistickou ideologii. V roce 1980 rodina nalézá azyl v USA a usazuje se v kalifornském Fremontu. Středoškolská a univerzitní studia, jež absolvoval v San Jose a San Diegu, zakončil roku 1993 doktorátem medicíny, po jehož obdržení se věnuje lékařské praxi.

Současným bydlištěm Hosseiniho, jeho ženy Royi a jejich dvou dětí je severní Kalifornie.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Lovec draků (2003) - román ze současného Afghánistánu, začínající líčením idylického kamarádství Amíra a Hasana, chlapců ze sousedství. Jednoho dne, po každoroční soutěži v lovení draků, Amír Hasana ošklivě zradí. Od tohoto osudového okamžiku se Amír potýká s trýznivými pocity viny. Pronásledují jej i poté, co spolu se svým otcem z politických důvodů opouští Afghánistán a nalézá nový domov v USA. Jako dospělý muž, když to již téměř nečeká, dostává příležitost vše odčinit. Vrací se proto zpět do Afghánistánu. Nemá sebemenší potuchy, jak bude jeho cesta za odčiněním dávné viny trnitá a bolestná... Román byl roku 2007 zfilmován v režii Marca Forstera.
  • Tisíce planoucích sluncí (2007) - román je věnován osudu Marjam a Lajly, dvou afghánských žen, spojených přátelským poutem podobným vztahu matky s dcerou. Už tak ne zrovna utěšený život v zaostalém Afghánistánu se promění v peklo, když se moci chopí radikální islamistické hnutí Taliban. Láska však dokáže doslova divotvorným způsobem překlenout nelidské strádání i bolest...
  • A hory odpověděly (2013)

Odkazy, reference[editovat | editovat zdroj]