Kazimierz Sosnowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o polském zeměpisci. O polském generálovi pojednává článek Kazimierz Sosnkowski.
Kazimierz Sosnowski
Narození 15. září 1875
Niepołomice
Úmrtí 15. prosince 1954 (ve věku 79 let)
Krakov, PolskoPolsko Polsko
Místo pohřbení Cmentarz Salwatorski
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ignacy Kazimierz Sosnowski (15. září 1875 Niepołomice15. prosince 1954 Krakov) byl profesorem na Ekonomické akademii v Krakově. Byl zakladatelem polské organizované turistiky, etnograf a autor četných turistických průvodců

Život[editovat | editovat zdroj]

Maturoval na gymnáziu v Krakově. Vystudoval filologii na Jagellonské univerzitě. Během studií pracoval jako pomocný knihovník na Akademii výtvarných umění. Po absolvování školy se stal učitelem na gymnáziu v Nowym Saczu. V roce 1906 se stal spoluzakladatelem Nowosadeckiego Oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego "Beskid" a stal se jeho tajemníkem. V roce 1910 se přestěhoval do Krakova a po vypuknutí první světové války byl v září 1914 evakuován do Salcburku, kde vyučoval v kurzech polštiny a latiny. Po válce pracoval ve vedení Polské tatranské společnosti. Stal se zakladatelem mnoha bezkydských a tatranských turistických středisek, tvůrcem turistických tras a autorem řady turistických průvodců. Publikoval články o turistických pozoruhodnostech a historických památkách.

V letech 1920-1921 se podílel na pracích souvisících s referendem o budoucnosti Spiše a Oravy. V roce 1925 ho potkala rodinná tragédie, když při autonehodě zabil svou ženu, syna Jana a dceru Lydii. V roce 1927 se znovu oženil . V roce 1938 odešel do důchodu. Během druhé světové války byl zapojen do odboje. Po válce ještě pracoval jako učitel na obchodního akademii. Zemřel v roce 1954 a je pohřben v Krakově.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • 1934 – Rytířský kříž Polonia Restituta.
  • 1936 – Čestná zlatá medaile Polskiego Towarztstwa Tatrańskiego.
  • 1948 – Důstojnický kříž Řádu Odrodzenia Polski
  • 1955 – posmrtně udělena Medaile cti PTTK

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kazimierz Sosnowski na polské Wikipedii.