Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Rouen)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie
Cathédrale de Rouen.jpg
Místo
stát Francie Francie
Region Normandie
Department Seine-Maritime
obec Rouen
zeměpisné souřadnice 49°26′25″ s. š., 1°5′41″ v. d.
Základní informace
náboženství křesťanství
církev Římskokatolická církev
diecéze Arcidiecéze rouenská
status katedrála
Architektonický popis
stavební sloh gotika
výstavba 1020-1506
Specifikace
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, plným názvem Cathédrale primatiale Notre-Dame de l'Assomption (tj. Primasovská katedrála Nanebevzetí Panny Marie) je katolická gotická katedrála ve francouzském městě Rouen. Je sídlem rouenského arcibiskupa, který je zároveň primasem Normandie.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Původní gotická stavba byla dokončena v roce 1506. Ze stejného období pochází i přilehlý arcibiskupský palác a další budovy. Stejně jako většina velkých staveb normanské gotiky, také katedrála má vysokou věž nad křížením. Dřevěná špice pokrytá olovem v renesančním slohu, která věž zakončovala, byla zničena požárem po úderu bleskem v roce 1822. V letech 1825-1876 byla nahrazena litinovou konstrukcí dosahující výše 151 metrů. Tím se katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Rouenu stala nejvyšší stavbou ve Francii a rovněž do roku 1880, kdy byla dokončena katedrála sv. Petra v Kolíně nad Rýnem (157 metrů), i nejvyšší na světě. Rovněž co se týče šířky západního průčelí (61,60 metrů) drží zdejší katedrála francouzský rekord. Poslední částečnou rekonstrukcí a restaurováním prošla stavba v letech 1944-1956.

Katedrálu proslavil Claude Monet svým cyklem 28 obrazů dnes rozptýlených po celém světě.

Stavba se nachází v chráněné zóně města. Katedrála, jejíž součástí je i klášter a budovy kapituly, je od roku 1862 chráněná jako historická památka. Arcibiskupství, především palác Estouteville je chráněno od roku 1909. Archeologické pozůstatky souboru arcibiskupství a všech budov, které mu předcházely, podléhá klasifikaci historických památek od 10. května 1995.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cathédrale Notre-Dame de Rouen na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]