Carl Millöcker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Karl Millöcker)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karl Millöcker
Karl Millöcker 1883.jpg
Rodné jméno Carl Joseph Millöcker
Narození 29. dubna 1842
Vídeň
Úmrtí 31. prosince 1899 (ve věku 57 let)
Baden
Místo pohřbení Wiener Zentralfriedhof
Alma mater Universität für Musik und darstellende Kunst Wien
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carl Millöcker (Carl Joseph Millöcker) (29. srpna 1842, Vídeň, Rakousko31. prosince 1899, Baden, Rakousko) byl rakouský operetní skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině zlatníka, ale neměl žádný vztah k tomuto řemeslu. Vystudoval na vídeňské konzervatoři. Jeho talent zpozoroval Franz von Suppé, který jej nejprve přijal do svého orchestru jako flétnistu a v roce 1864 mu zařídil zaměstnání v Landestheatheru ve Štýrském Hradci (Graz). Zde napsal své první dvě operety, Der tote Gast a Die Lustigen Binder (obě v jednom dějství), které měly společnou premiéru 21. prosince 1865 s nevelkým úspěchem.

O dva roky později, v roce 1866 jej Suppé doporučil na místo dirigenta do Theater an der Wien. Řediteli divadla sa však nelíbila Millöckerova nedisciplinovanost a protože jej nepovažoval za příliš talentovaného, brzo ho vyhodil. Zatrpklý a ponížený opustil Vídeň a našel si nové zaměstnání v Německém divadle v Budapešti. V Budapešti uvedl svojí první větší operetu (ve třech dějstvích), Die Fraueninsel (1868). Do Vídně se opět mohl vrátit na místo dirigenta až v roce 1869, když se ředitelem v Theater an der Wien stal Maximilián Stein.

Svého největšího úspěchu dosáhl až 6. prosince 1882, když měla premiéru jeho nejslavnější opereta, Žebravý student (něm. Der Bettelstudent). Proslavil se i operetami Die Dubarry (1879) a Gasparone (1884).

Seznam operet[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karl Millöcker na slovenské Wikipedii.