Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení
Autor Charles Bukowski
Původní název The Captain Is Out to Lunch and the Sailors Have Taken Over the Ship
Překladatel Jan Brázda
Ilustrátor Robert Crumb
Žánry autobiografie
deník
Vydavatel USA Black Sparrow
Česko Pragma
Datum vydání 1998
Česky vydáno 2001
Typ média tištěné, brožované
Počet stran 136
ISBN 80-7205-836-3
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení (anglicky The Captain Is Out to Lunch and the Sailors Have taken Over the Ship) je autobiografická próza amerického spisovatele Charlese Bukowského vydaná v roce 1998.

Je to vlastně deník z období autorova života mezi 28. 8.1991 – 27. 2. 1993 (Bukowski už měl po sedmdesátce). Ilustroval jej Robert Crumb, s nímž se Bukowski seznámil v době, kdy se stýkal s Lizou Williamsovou [1], kterou znal z působení v undergroundovém časopise Johna Bryana Open City.

Předkládá v něm své postřehy o společnosti, ve které chtějí být všichni vítězi a kterou opovrhuje, o pachtění se za vidinou amerického snu, přičemž pravé hodnoty zůstávají opomíjeny. Zamýšlí se nad různými tématy, která jsou mu blízká. Píše o své literární tvorbě - znamená pro něj stále silnou motivaci i v pozdějším věku, o slávě, o sázení na dostizích, přidává detaily ze svého všedního života (např. jak vyměnil psací stroj za počítač), vzpomíná všelijaké historky (jak odmítl producenta, který chtěl natočit televizní seriál - situační komedii o stárnoucím spisovateli špatné pověsti, jak se zúčastnil koncertu irské rockové kapely U2,...). Vše je okořeněno charakteristickým ironickým humorem.

Česky knihu vydalo nakladatelství Pragma v roce 2001 [2].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SOUNES, Howard. Bláznivý život Charlese Bukowského. Praha: Pragma, 1999. ISBN 80-7205-710-3. Kapitola 9 - Ženy, s. 140. 
  2. BUKOWSKI, Charles. Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení. Praha: Pragma, 2001. ISBN 80-7205-836-3. Kapitola tiráž, s. 136. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]