Americký sen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pro většinu přistěhovalců byla socha svobody v New Yorku to první, co z USA viděli

Americký sen (American dream) je víra, vidina či jev rozšířený v USA, podle něhož každý, především pomocí tvrdé práce, chytrosti a odvahy, může dosáhnout výrazného společenského vzestupu a zbohatnutí („z poslíčka milionářem“).

Název vznikl při velké vlně přílivu Evropanů do USA v 19. a 20. století. Právě fenomén amerického snu lákal stále další přistěhovalce osídlit Severní Ameriku a velký význam má i dnes. Mnoho přistěhovalců přesidluje do USA právě z tohoto důvodu.

Příkladem splněného amerického snu jsou významné osobnosti jako Henry Ford, Barack Obama,[1] Arnold SchwarzeneggerMichael Jackson.

Gatsbyho křivka však ukazuje, že sociální nerovnost (Giniho koeficient) se předává od rodičů. V USA je nerovnost větší než u jiných vyspělých zemí, což značí, že takový vzestup je výjimečný. Příklady dědičné moci jsou například klany jako Rockefellerové či Kennedyové.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Americká výjimečnost

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Commentary: Obama embodies the American dream (Komentář: Obama ztělesňuje americký sen), http://edition.cnn.com/2008/POLITICS/11/05/navarrette.victory/index.html, 6.11.2008 (anglicky).