Kanyla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kanyla

Kanyla (z latinského „cannulae“, píšťalky) je trubice, která se vsouvá do těla (lidského nebo zvířecího), obvykle pro zavádění nebo odstraňování tekutin nebo získávání informací. Může však sloužit i jiným účelům.

Kanylace je zavedení kanyly, dekanylace je trvalé odstranění kanyly,[1] zvláště tracheostomické[2], pokud již není dále potřeba.

Lékařství[editovat | editovat zdroj]

Kanyla bývá často spojena s trokarem, což umožňuje propíchnutí těla a zavedení kanyly do určeného prostoru. Existuje řada různých druhů kanyl, lišících se především tvarem hrotu; pro různé účely se hodí odlišné kanyly.[3] Nitrožilní kanyly se používají především při hospitalizaci v nemocnici. V kardiochirurgii se kanyly používají pro vytvoření kardiopulmonárního bypassu. Nosní kanyla je plastová hadička vedoucí pod nosem a používaná k podávání kyslíku.

Nitrožilní kanylace[editovat | editovat zdroj]

Nitrožilní kanyla
Podrobnější informace naleznete v článku Injekční jehla.

Nitrožilní kanyla se zavádí do žíly pro podávání léčiv a roztoků a pro odběr vzorků krve. Nitrotepenná kanyla se zavádí do tepny, většinou do tepny vřetenní (arteria radialis), a používá se během velkých operací a při urgentních stavech k přímému měření krevního tlaku a k opakovaným odběrům tepenné krve.

Ústně-nosní kanyla

Následkem zavedení kanyly může dojít ke komplikacím, které lze rozdělit do čtyř skupin:

  • hematom: městnání krve vedle žíly, ke kterému může dojít při špatném propíchnutí stěny žíly nebo při chybném odstraňování kanyly. Prevencí je výběr vhodné žíly a použití jemného tlaku nad bodem vpichu.
  • infiltrace: pokud se zaváděná tekutina dostane do podkožní tkáně místo do žíly. Je důležité zvolit kanylu s vhodnou délkou řezu; ještě důležitější je kanylu pevně fixovat na místě.
  • embolie: může být způsobena vzduchem, trombem nebo fragmentem katétru. Embolus se může usadit v tepně a zablokovat tok krve v dané oblasti. Pro zabránění vzduchové embolii je třeba ověřit, že v systému kanyly není žádný vzduch. Tromboembolismu lze bránit volbou menší kanyly.
  • flebitida: zánět žíly způsobený mechanickým nebo chemickým drážděním nebo infekcí. Prevencí flebitidy je volba vhodného místa kanylace a volba vstřikované látky.

Nosní kanylace, ústně-nosní kanylace[editovat | editovat zdroj]

Nosní (nasální) nebo ústně-nosní (orálně-nasální) kanyla se skládá s ohebné trubičky s několika krátkými, otevřenými větvemi pro pohodlné vsouvání do nozder a/nebo úst. Tyto kanyly lze použít pro zavádění plynu (například čistého kyslíku) nebo směsi plynů (např. běhemn anestezie nebo pro měření toku vzduchu) do nosu a/nebo úst.

Tracheostomická kanyla

Tracheostomie[editovat | editovat zdroj]

Při tracheostomii se používá odpovídající typ kanyly. O odstranění tracheostomie se hovoří jako o dekanylaci.[4]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cannula na anglické Wikipedii.

  1. Children with Tracheostomies Resource Guide, by Marilyn K. Kertoy, page 15 (Google book search)
  2. Dorland's Illustrated Medical Dictionary
  3. Vita Needle - Typical Cannula Points
  4. MORRIS, Linda, Sherif Afifi, M. Sherif Afifi. Tracheostomies: The Complete Guide. [s.l.]: Springer Publishing Company, 2010-02-19. ISBN 9780826105172. S. 311. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]