Trokar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Trokar je druh obvykle ostrého chirurgického nástroje sloužícího k vytváření přístupu do tělních dutin. K tomuto účelu je nástroj vybaven dutým válcem zakončeným obvykle ostře broušeným ostřím. Ostří samo je buď kosé (podobné jako u injekční jehly), nebo trojstranné – to dalo trokaru jméno (z francouzského trois-quarts).

Trokary slouží ke zpřístupnění tělních dutin pro vyšetření (laparoskopie, thorakoskopie, artroskopie), pro zavádění nástrojů, výplachy, zavádění implantátů, punkce či plnění tělních dutin kontrastní nebo separační látkou při vyšetřeních ultrazvukem. K tomuto účelu bývají vybaveny ventilovou technikou v souladu se zamýšleným použitím, vodítky nástrojů a dalšími pomůckami, usnadňujícími činnost operačnímu týmu.

Ve veterinární medicíně se trokar používá při meteorismu, tedy akutnímu nadmutí předžaludků přežvýkavců. Nadmutí předžaludků hrozí zejména při zkrmení namrzlé trávy nebo zapařeného, mokrého sena. Tlak plynů v předžaludcích je pro zvíře velmi bolestivý, může dokonce skončit úhynem. Vhodnou léčbu představuje podání medikamentů proti plynatosti (např. Tympasol), při akutním ohrožení Života zvířete pak punkce trokarem. U skotu se punkce provádí v místě na šířku dlaně od páteře, tři nebo čtyři prsty za posledním žebrem. Trokar probodne kůži i stěnu bachoru a vypustí plyn z bachoru. U koz, ovcí a telat je vhodné provádět punkci rovněž za posledním žebrem, ale blíž k páteři. Trokarování by se mělo provádět jen v případě, kdy je zvíře v přímém ohrožení života. Jedná se o výrazný zásah do organismu. Při nadmutí v oblasti střev trokar nelze použít.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Skotu hrozí při zkrmování namrzlé píce meteorismus. www.zemedelec.cz [online]. [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.