Přeskočit na obsah

Kamencové jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kamencové jezero
Západní část jezera s půjčovnou šlapadel
Západní část jezera s půjčovnou šlapadel
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresChomutov
ObecChomutov
KatastryChomutov I
Kamencové jezero
Kamencové
jezero
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha15,98 ha
Délka676 m
Šířka240 m
Objem322 958 m³
Max. hloubka4 m
Prům. hloubka2 m
Ostatní
Typantropogenní jezero
Nadm. výška337 m n. m.
Pobřeží1 836 m
SídlaChomutov
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamencové jezero je jezero v Ústeckém kraji v České republice. Jako přírodní útvar je jedinečné a i ve světovém měřítku ojedinělé. Nachází se v nadmořské výšce 337 metrů na severovýchodním okraji Chomutova v Přemyslově ulici. Je široké 240 m a dlouhé 676 m. Zaujímá rozlohu 15,98 hektarů, maximální hloubka jsou čtyři metry a objem 322 958 m³.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Vzniklo někdy koncem 18. století zatopením prostoru po těžbě kamencových břidlic z let 1558–1785 nebo vyhořením uhelné sloje. Přesný způsob vzniku není s jistotou známý, pravděpodobně však patří mezi antropogenní jezera. Z rozboru literatury vyplývá, že vzniklo v letech 1813–1815.[1] První zmínka o něm pochází z roku 1818.

Existuje také názor, že jezero vzniklo přirozenou cestou, byť určitý vliv člověka nevylučuje.[1] Opírá se o skutečnost, že maximální hloubka (4 metry) neodpovídá známé hloubce povrchového lomu (18 metrů) a o výskyt pařezů a menších kmenů v obvodové i středové části jezera.

Teorie přírodního původu v místě jezera předpokládá existenci sníženiny nebo bažiny zaplavené kamencovou vodou. Těžba kamence pak probíhala v blízkém lomu, ale mohla se rozšířit (nebo započít) v prostoru jezera. Vrstvení vytěženého materiálu a jeho samovolné požáry mohly způsobit průvaly vody a řícení půdy zaznamenané v historické literatuře, které dotvořily současnou jezerní pánev.

Hydrologický režim[editovat | editovat zdroj]

Dno bylo poškozeno během čištění jezera sacím bagrem v roce 1993, které znemožnilo dataci vzniku pomocí palynologie. Byly také zahlazeny sedimentační trychtýře, které poukazovaly na existenci vývěrů podzemní vody. Jejich výskyt je však vzhledem k obnovování chemismu vody pravděpodobný.[1] Hydrologický režim není objasněn. Jezero nemá žádný přítok a největší rozdíl kolísání hladin byl zaznamenán šestnáct centimetrů.[zdroj⁠?] Na srážky jezerní hladina reaguje někdy téměř okamžitě, jindy zůstává beze změny.[zdroj⁠?]

Vlastnosti vody[editovat | editovat zdroj]

Existence kamencové vody zřejmě souvisí s výskytem uhelné sloje s vysokým obsahem pyritu severně od jezera. Zvětráváním pyritu se uvolňuje kyselina sírová, která rozpouští jíly za vzniku iontů (např. Na+ a K+). Z nich nezávisle vzniká síran hlinitýsíran draselný a teprve jejich smícháním vznikne kamencová voda.[1]

Voda v jezeře obsahuje disociovaný kamenec. V závislosti na ročním období a intenzitě srážek voda obsahuje ve zvýšeném množství sírany (400 mg/l), chloridy (40 mg/l), železo (5 mg/l) a hliník (1 mg/l). Příležitostně se zvyšuje množství amoniaku. Průměrná hodnota pH se pohybuje okolo 3.[1]

Rozpuštěné látky a kyselost vody omezují výskyt organismů, a proto se jezero někdy označuje jako Mrtvé moře. Přestože se v jezeře nevyskytují ryby ani jiné vyšší organismy, bylo v něm odchyceno asi třicet druhů vodních mikroorganismů a zástupců hmyzu. V jednom mililitru jezerní vody žijí desítky až stovky jedinců (v běžné vodě až stovky tisíc jedinců). Nejčastěji se vyskytují rody Ochromonas, Eunotia, NitzschiaChlamydomonas.[1]

Využití[editovat | editovat zdroj]

V areálu Kamencového jezera se nachází Autokemp Kamencové jezero, restaurace Kamenčák a Dřevák. Vstup do vody mimo pláž usnadňuje několik menších a jedno velké molo s bazény a skluzavkou. Návštěvníci si mohou půjčit loďky, šlapadla a paddleboardy. Samostatný vstup do areálu má loděnice kanoistického oddílu.

Lázně Kamencová huť, vystavěné v těsné blízkosti jezera, léčily katary horních cest dýchacích, ženské nemoci, dnu, anemii, revmatismus, nemoci ledvin a akné. Původní lázeňská budova dnes slouží jako administrativní centrum Zooparku Chomutov.

Na břehu jezera je travnatá a písčitá pláž. Koupaliště je v provozu od 1. května do 1. října.

Pokusnými vrty bylo zjištěno, že v hloubce 77 metrů je ložisko hnědého uhlí.

Jedinečnost?[editovat | editovat zdroj]

Další kamencové jezero se údajně nachází v Kalifornii[2], ovšem je již vyschlé[3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f GABRIELOVÁ, Ivana. Je chomutovské Kamencové jezero přirozená nádrž?. Geografické rozhledy. Prosinec 1996, roč. 6, čís. 3, s. 82–84. ISSN 1210-3004. 
  2. Československý filmový týdeník. Česká televize [online]. [cit. 2020-02-06]. Dostupné online. 
  3. Kamencové jezero — Toulavá kamera. Česká televize [online]. [cit. 2020-02-06]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottova Encyklopedie Česká republika. Praha: Ottovo nakladatelství, 2006. 3346 s. ISBN 80-7360-456-6. Kapitola Zeměpis. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]