Akné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Akné

Acne vulgaris, běžně nazývané jako akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Během života postihne akné alespoň jednou 85-100 % lidí. Při akné vzniká vřídek zvaný nežit, neštovice, odborně furunkl, hovorově jebák nebo beďar, beďák. Tyto nežity jsou způsobeny zánětem vývodů mazových žláz v důsledku jejich uzavření. Stagnace sekretu mazových žláz má za následek jejich poškození a vznik hlubokého zánětu, po kterém zůstávají jizvy. Stav zhoršuje také přítomnost roztočů, kvasinek a baktérií. Pokožka s akné obsahuje vyšší aktivitu 5-alfa-reduktázy, která přeměňuje testosteron na silnější androgendihydrotestosteron. Proto se akné nevyskytuje u eunuchů se suchým typem kůže.[1] Akné se nachází v oblastech kůže s nejvyšší hustotou folikulů, tj. na obličeji, a to zejména v t-zóně, ramenou, horní části hrudi a zádech.

Akné s postupem věku[editovat | editovat zdroj]

Akné je nejběžnější během puberty, obtěžuje více než 85 % mladistvých a často přetrvává až do dospělosti. Příčinou akné během dospívání je zejména nárůst produkce mužských hormonů, který probíhá u obou pohlaví. U většiny lidí akné vymizí během 20. až 23. roku života. Nicméně není možné určit, jak dlouho který jedinec bude touto chorobou trpět. U některých akné přetrvává až do 30. a 40. let věku, občas dokonce déle. Zranění způsobené akné se typicky projevuje formou komedonů, zánětlivých pupínků, uzlin nebo puchýřků.

Následky akné[editovat | editovat zdroj]

Kromě jizev akné zanechává další následky, které bývají hlavně psychické. Zejména snížené sebevědomí, v některých případech i deprese, které mohou vést až k sebevraždě. Může vést také k dosud málo známé psychické poruše zvané dermatilománie (akné excoriée), která se projevuje silným nutkáním škrábat, mačkat, olupovat či si jinak poškozovat kůži. Akné se začíná projevovat nejčastěji v pubertě, právě ve chvíli, kdy jsou si lidé už tak dost nejisti sami sebou. Proto se akné doporučuje léčit již v raném stádiu, aby byly zmírněny dopady, které na daném jedinci zanechá.

Hlavní příčiny tvorby akné[editovat | editovat zdroj]

Není dosud zcela jasné proč někteří lidé trpí akné a jiní ne. Mezi faktory spojené s akné náleží následující:

 • Dědičnost. Náchylnost ke vzniků akné je u rodinných příslušníků podobná. Například školák s akné má většinou v rodině i další členy, kteří akné trpí.
 • Hormonální aktivita, tj. menstruační cykly a puberta. Během puberty je zvýšena produkce mužských hormonů androgenů[zdroj?] a to způsobuje zvětšení mazových žláz, které následně produkují více mazu.
 • Podráždění kůže a jakýkoliv druh škrábaní způsobuje zánět kůže. Protizánětlivé léky na kůži hojení akné zlepšují.
 • Stres, způsobující zvýšenou produkci adrenalinu. Nicméně některé nové testy tento faktor vyvracejí.
 • Nahromadění odumřelých buněk kůže, které ucpávají póry.
 • Bakterie v pórech. Propionibacterium acnes je anaerobní bakterie, jež způsobuje akné.
 • Požívání anabolických steroidů.
 • Používání léčiv obsahujících lithium, barbituráty nebo androgeny.
 • Chronické požívání amfetaminů či podobných léků.
 • Většina případů akné především v dospělosti, akné růžovky i některých jiných kožních nemocí je způsobena přemnožením drobného roztoče demodexu,[2][3][4][5][6] Proto akné může být nakažlivé a pravděpodobně to vysvětluje také faktor "dědičnosti". Tento roztoč žije v kůži v mazových a potních váčcích, je pouhým okem neviditelný a jeho přítomnost je obvyklá. Někteří jedinci jsou však náchylní k jeho přemnožení, což může vést ke kožním problémům. Eliminovat demodex potom znamená zbavit se akné.

Dále je s tvorbou akné spojeno několik hormonů: androgenní testosteron, dihydrotestosteron (DHT) a dehydroepiandrosteron sulfát (DHEAS) a také faktor inzulinového růstu 1 (IGF-I). Navíc kůže postižená akné se jeví jako imunní vůči inzulínu.

Léčba akné[editovat | editovat zdroj]

Existuje více léčebných procedur v omezení výskytu akné v obličeji, dekoltu i na kůži všeobecně.

Lokální léčba[editovat | editovat zdroj]

Je spousta přípravků pro omezení tvorby mazu. Omezují tím i tvorbu bakterií. Většinou se aplikují nanesením roztoku na vatičku a poté pomazáním po pleti a to dvakrát denně (ráno a večer). Také se dají používat tzv. bodová terapie pomocí nanotkaniny, kterou dáte přes noc na pupínek. Nanotkanina má póry velké pouze v řádech několika desítek nanometrů, díky tomu nepropustí mikroorganismy, které způsobují problémy při hojení, propustí ale molekuly vzduchu, které jsou pro hojení naopak důležité. To výrazně urychlí hojení.

Léčba pomocí laserů[editovat | editovat zdroj]

Laser a softlaser je zařízení používané pro neinvazivní laserovou terapii (LLLT Low Level Laser Therapy). Lasery fungují na principu biostimulace - stimulují mitochondrie v buňkách k výrobě ATP (adenosintrifosfátu). ATP energizuje buňku a tak probíhá rychlejší reprodukce, což vede k větší produkci kolagenu. Softlaser rovněž podporuje výměnu přes buněčnou stěnu. Oba tyto efekty vedou ke zdravější kůži a snížení léčebné doby.

Lokální léčba demodexu[editovat | editovat zdroj]

Nejjednodušší a nejpoužívanější prostředky k dosažení cíle jsou externě aplikované látky bohaté na síru, zinek, bór, z dalších např. ivermektin, pyrethroidy, či niacin (také nikotinamid), který mimo to, že je vitamínem, má i insekticidní účinky. Zasažení demodexu je ztíženo tím, že se schovává hlouběji v kůži, proto se účinné látky vpravují do vnitřních vrstev pokožky pomocí penetrantu. S odumíráním demodexu je spojeno přemnožení asociovaných bakterií, to může vést dočasně ke zhoršení, což bývá pacienty chybně interpretováno tak, že lék nepomáhá a stav zhoršuje.

Fototerapeutická léčba (lumenoterapie)[editovat | editovat zdroj]

Fototerapie se využívá k léčbě u lehčích forem akné v kombinaci s antiaknózními kosmetickými přípravky. Fototerapeuticky ničí bakterie způsobující akné, čímž dochází k zahojení zánětlivých ložisek, a preventivně ovlivňuje[ujasnit] funkci mazových žláz, aby nedocházelo k jejich dalšímu zanícení.[7]

Léčba celková[editovat | editovat zdroj]

Užívání léků, které začnou působit až po několika týdnech, většinou se tato léčba používá ve zhoršených případech.

Změna stravování[editovat | editovat zdroj]

Uzpůsobit si jídelníček který vytváří lepší prostředí pro střevní bakterie pro zdravý metabolismus například velmi dobré je acidofilní a kefírové mléko. Prospěšný je též kopřivový nebo mátový čaj, pampeliška lékařská a jiné léčivé byliny čistící krev.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. JIRÁSKOVÁ, Milena. Acne vulgaris – stále aktuální téma. Remedia. , roč. 2003, čís. 5, s. 313. Dostupné online [cit. 2013-03-18].  
 2. HARLAN, Steven L.. Steroid acne and rebound phenomenon [online]. Journal of Drugs in Dermatology, červen 2008. Dostupné online. (angličtina) 
 3. HAY, Roderick. Demodex and skin infection: fact or fiction [online]. Lippincott Williams & Wilkins, duben 2010. Dostupné online. (angličtina) 
 4. CENGIZ ET. AL., Tas. Association of demodicosis with acne rosacea [online]. PROFESSIONAL MEDICAL PUBLICATIONS, červenec 2010. Dostupné online. (angličtina) 
 5. MORAVVEJ, Hamideh. Association of Rosacea with Demodicosis [online]. Archives of Iranian Medicine, Vol. 10, No. 2, 2007, 28. červen 2006. Dostupné online. (angličtina) 
 6. Mites might cause mighty problems - Skin Disorders - Demodex mites linked to human skin diseases [online]. USA Today (Society for the Advancement of Education), únor 2004. Dostupné online. (angličtina) 
 7. Ondráčková, Eva. Institut lékařské kosmetiky: http://ilk.cz/lecba-akne-modre-svetlo

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]