The BMJ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
The BMJ
TheBMJcover.jpg
Základní informace
Datum založení1840
Jazykangličtina
Žánrmedical press
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Sídlo redakceLondýn, Spojené království
Klíčové osoby
VydavatelBMJ
EditorFiona Godlee
Odkazy
ISSN0959-8138, 1756-1833, 0007-1447 a 0267-0623
OCLC32595642
WebOficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The BMJ (The British Medical Journal) je britský vědecký, recenzovaný lékařský týdeník. Založen byl v roce 1840 a patří tak k nejstarším lékařským periodikům. Vydavatelem je British Medical Association. Podle Journal Citation Report Cornellovy univerzity je čtvrtým nejprestižnějším (obecně) lékařským časopisem světa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní název časopisu zněl Provincial Medical and Surgical Journal, později byl přejmenován na British Medical Journal, v roce 1988 na BMJ, v roce 2014 pak na The BMJ. Vydavatelem je British Medical Association (britská lékařská komora, jež ovšem nedisponuje stejnými pravomocemi jako kupříkladu Česká lékařská komora, dělí se o ně s General Medical Council).

The BMJ jako první vědecký časopis v historii publikoval randomizovanou dvojitě zaslepenou studii. Proslul též prvními publikovanými studiemi o negativních účincích kouření na zdraví. V roce 1995 přešel časopis na web, nicméně od té doby až dosud se vytvářejí i tištěná čísla, v nichž však není veškerý obsah časopisu. Od roku 1999 byl veškerý obsah volně k dispozici online, v roce 2006 však byl tento přístup změněn a k obsahu se na internetu dostali jen předplatitelé. Od roku 2008 jsou volně dostupné výzkumné studie, ostatní obsah je přístupný jen předplatitelům.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The BMJ na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]