Trudník mazový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTrudník mazový
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Podtřídaroztoči (Acari)
Řádsametkovci (Actinedida)
Čeleďtrudníkovití (Demodecidae)
Rodtrudník (Demodex)
Binomické jméno
Demodex brevis
Akbulatova, 1963
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trudník mazový (Demodex brevis) je vysoce specializovaný roztoč parazitující v mazových folikulech (hlavně na čele, nose a bradě) svého lidského hostitele. Díky své parazitické specializaci se přizpůsobuje tvarem těla prostředí, kde se běžně vyskytuje. Protáhlý tvar těla a zakrnělé končetiny se pro něj staly nejvýhodnější. Spolu s trudníkem tukovým (Demodex folliculorum) náleží do čeledi trudníkovitých.

Objevení[editovat | editovat zdroj]

Trudník mazový byl v lidské kůži objeven v roce 1963. Jeho příbuzný trudník tukový byl objeven již v roce 1841 u psů. V současné době se nákaza trudníky mezi lidmi nevyskytuje ve velké míře (cca 10 % populace v ČR), ale nákaza příbuzným Demodex canis může být pro psí vrhy až smrtelná. Nemoc se u nich označuje jako červená prašivina psů (demodikóza).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dospělí jedinci se v rozměrech liší. Sameček je menší a má v průměru 0,165 mm a mohutnější samička až 0,208 mm. Nejsou tedy viditelní pouhým okem, ale při správné práci se světelným mikroskopem je lze spatřit. Samotné tělo trudníků sestává z gnathosomy (přední část), která je širší a má tvar lichoběžníku, následována makadly (palpy) a kusadly. Podél střední části těla (podosoma) se nachází 4 páry pahýlovitých noh, které mají pět článků. Larvy mají pouze 3 páry noh a ty jen dva články.

Projevy infekce[editovat | editovat zdroj]

Infekce trudníkem mazovým u lidí probíhá bez klinického projevu, snad jen může být nazvána kosmetickým problémem. Trudníci žijí v mazových žlázách, kde se pravděpodobně živí odumřelými buňkami.

Životní cyklus[editovat | editovat zdroj]

Vývoj jedince je nepřímý: vajíčko, larva, protonymfa, trytonymfa a dospělec. Délka vývoje se pohybuje okolo 14–15 dní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VOLF, Petr; HORÁK, Petr. Paraziti a jejich biologie. 1. vyd. Praha : Triton, 2007. ISBN 80-7387-008-8

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]