Kadarka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Kadarka nebo Gamza je odrůda hroznů použitých pro červené víno. Má za sebou dlouhou historii a je populární v Maďarsku a Bulharsku, kde je známa jako „Gamza“, resp. „гъмза“. Je významnou součástí maďarského červeného cuvée Býčí krev z Egeru nebo Szekszárd, ale již dlouhou dobu se její pěstování na maďarských vinicích omezuje a je nahrazováno odrůdami Kékfrankos a Portugal. Pěstuje se také v řadě dalších východoevropských zemí, kde je známa jako Cadarka nebo Skadarska.

Předpokládá se, že Kadarka pochází z Maďarska. Další hypotézou je, že se pochází z oblasti Skadarsko od jezera Scutarim, který se nachází na hranici mezi Albánií a Černou Horou.

Kadarka se vyznačuje plnou, snadno rozpoznatelnou chutí, hlubokým aroma a tmavou nebo středně tmavou barvou. Kadarka je často používána pro kupáže, včetně některých z Egri Bikavérs, a také pro výrobu stolních vín. Nejlepší Kadarka se pěstuje ve vinařských oblastech Szekszárd a Villány v Maďarsku.

V Bulharsku se pod názvem Gamza většinou pěstuje v severozápadních a středních severních oblastech, v Podunajské nížině. Až do nedávných desetiletí[kdy?] byla Gamza dominantní odrůdou v těchto bulharských regionech. Hlavním rysem Gamzy jsou velké a přesto kompaktní shluky malých, téměř kulovitých hroznů tmavě modré až černé barvy.