Kadarka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kadarka
Kadarka - Ampélographie.jpg
PůvodMaďarsko

Kadarka nebo Gamza je odrůda hroznů používaných k výrobě červeného vína. Hlavním rysem Gamzy jsou velké a přesto kompaktní shluky malých, téměř kulovitých hroznů tmavě modré až černé barvy. Kadarka se vyznačuje plnou, snadno rozpoznatelnou chutí, hlubokým aroma a tmavou nebo středně tmavou barvou. Kadarka je často používána pro kupáže, včetně některých z Egri Bikavérs, a také pro výrobu stolních vín.

Má za sebou dlouhou historii a je populární v Maďarsku a Bulharsku, kde je známa jako „Gamza“, resp. „гъмза“.[1] Je významnou součástí maďarského červeného cuvée Býčí krev z Egeru nebo Szekszárd, ale již dlouhou dobu se její pěstování na maďarských vinicích omezuje a je nahrazováno odrůdami Kékfrankos a Portugal.[2] Pěstuje se také v řadě dalších východoevropských zemí, kde je známa jako Cadarka nebo Skadarska.[3]

Nejlepší Kadarka se pěstuje ve vinařských oblastech Szekszárd a Villány v Maďarsku. V Bulharsku se pod názvem Gamza většinou pěstuje v severozápadních a středních severních oblastech, v Podunajské nížině. Až donedávna byla Gamza dominantní odrůdou v těchto bulharských regionech.

Předpokládá se, že Kadarka pochází z Maďarska. Další hypotézou je, že se pochází z oblasti Skadarsko od jezera Scutarim, který se nachází na hranici mezi Albánií a Černou Horou.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kadarka na anglické Wikipedii.

  1. Българският портал на виното. archive.ph [online]. 2007-05-13 [cit. 2022-02-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-05-13. 
  2. a b ROBINSON, Jancis. The Oxford companion to wine. 3rd ed. vyd. Oxford: Oxford University Press, 2006. 813 s. Dostupné online. ISBN 0-19-860990-6, ISBN 978-0-19-860990-2. OCLC 70699042 S. 380. 
  3. Herbst, Ron and Sharon Wine Lover's Companion pg 273 (Barron's 1995)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]