Přeskočit na obsah

Kabel Plus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kabel Plus
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení8. září 1992
Adresa sídlaZávišova 502/5, Praha, 140 00, Česko
Charakteristika firmy
Oblast činnostikabelová televize
Identifikátory
IČO47118318
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kabelový operátor Cable Plus (česky Kabel Plus) vznikl jako první poskytovatel kabelové televize v České republice v lednu 1991 a už během prvních pár let své existence se stal největším kabelovým operátorem ve střední a východní Evropě.

Kabel Plus a.s. byla společnost holdingového typu s dceřinými společnostmi v deseti různých regionech České republiky a na Slovensku. Původní sídlo až do roku 1998 se nacházelo na Nádražní ulici v Ostravě, kde bylo také televizní studio Prométheus. Po roce 1998 byla společnost přestěhována do Prahy. V říjnu 1996 se majoritním vlastníkem Kabelu Plus stala společnost US WEST International (dnes známa jako MediaOne International) – jedna z divizí MediaOne Group patřící mezi největší komunikační společnosti na světě. V roce 1999 společnost Kabel Plus a.s. měla více než 500 zaměstnanců.

V roce 2000 došlo k přejmenování na UPC Česká republika[1] (dnes Vodafone Czech Republic).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Datum Událost
Leden 1991 Založení společnosti Kabel Plus a.s.
25. 10. 1991 Do provozu uveden první kabelový rozvod a to v Opavě
Květen 1992 Založená společnost Kabel Plus ČB, a.s.
27. 8. 1992 Založená společnost Kabel Plus Severní Morava, a.s.
25. 11. 1992 Založená společnost Kabel Plus Střední Morava, a.s. se sídlem v Olomouci
15. 12. 1992 Založená společnost Kabel Plus Jižní Morava, a.s. se sídlem v Brně
1995 Vysílání přes satelit Gorizont 32
1995 Společnost odkoupila sítě v Karviné a Havířově od původních provozovatelů kabelové televize
1996 Vysílání přes satelit DFS Kopernikus 2
Říjen 1996 Majoritním vlastníkem se stala US WEST International (dnes známa jako MediaOne Group)
1997 Zkušební digitální (DVB-S) vysílání
29. 5. 1998 ukončení vysílání vlastního filmového kanálu, který těsně před ukončením vysílal nově z Prahy
29. 5. 1998 zahájení vysílání české verze filmového programu Hallmark z Prahy
Prosinec 1998 K síti je připojeno více než 450 000 domácností
Duben 1999 Na severní Moravě bylo celkově připojeno 53 000 domácností
Duben 1999 Na střední Moravě bylo celkově připojeno 37 500 domácností

Aktivity Kabelu Plus[editovat | editovat zdroj]

Dabování TV programů[editovat | editovat zdroj]

Společnost Cable Plus pro zvýšení oblíbenosti zahraničních televizních kanálů, které vysílala ve své nabídce, začala některé televizní stanice částečně dabovat do češtiny anebo slovenštiny.

Eurosport[editovat | editovat zdroj]

Proevropský sportovní kanál Eurosport začala pro kabelovou síť Kabel Plus dabovat pražská dceřiná společnost Kabel Plus Sport, která se ještě v nedávné době podílela na přípravách vysílání krátkých pořadů pro Sazka (tj. Šťastných 10, Sportka, a jiné). Do té doby českou mutaci Eurosportu vysílaly i další kabeloví operátoři jako například Dattelkabel a Kabelnet Holding. Česká verze Eurosportu přetrvala dodnes, jen se nabídka překládaných (komentovaných) sportovních přenosů ohromně zvětšila a nyní je komentován celý rozsah vysílání. Českou verzi Eurosportu lze zachytit také prostřednictvím satelitu Astra, zvukový signál je však kódován systémem CryptoWorks, ale mají k němu přístup abonenti satelitní televize UPC Direct.

TNT[editovat | editovat zdroj]

TNT (Turner Network Television) byl neplacený americký filmový kanál vysílající klasické filmy americké a britské produkce. Tento program v nočních hodinách (22.00–6.00 hod.) nahrazoval vysílání dětského programu Cartoon Network. Kabel Plus začal ve svých sítích některé tyto filmy dabovat do češtiny, avšak měsíční podíl dabovaných filmů byl příliš malý a nakonec táto činnost zanikla. Zřejmě se nenašel dostatek českých nadšenců pro americké klasické filmy z 30.–80. let.

Discovery channel[editovat | editovat zdroj]

Slovenský komentář k jednomu z nejoblíbenějších světových dokumentárních programů Discovery channel se objevil okolo roku 1999, kdy dceřiná společnost Kabel Plus Východné Slovensko a.s. začala tento program překládat. Vedle kabelových rozvodů byl komentář k programu slyšet i na vedlejší zvukové nosné přímo u programu Discovery channel vysílající na družici Astra (19,2° východně).

Při vzniku satelitní televize UPC Direct došlo k rozšíření překladu a obohacení i o český dabované pořady.

Dabování pořadů[editovat | editovat zdroj]

Ve svém ostravském studiu Prométheus Kabel Plus daboval pro potřeby vlastního filmového kanálu Cable Plus Film (česky Kabel Plus Film) seriály a filmy (jako například Detektiv Nash Bridges, Faktor PSI, atd.), aby si udržel svou konkurenceschopnost mezi ostatními českými a slovenskými programy.

Vlastní vysílání[editovat | editovat zdroj]

INFOkanál Kabel Plus[editovat | editovat zdroj]

INFOkanál Kabel Plus byl lokálně spravovaným kabelovým programem, který měl za úkol informovat o změnách, novinkách či nabídkách největšího kabelového operátora. Za celou dobu své existence prošel mnoha změnami a jeho transformace do takzvaného „létajícího kanálu“ ve stylu Bloomberg (ve výřezu obrazovky se střídaly TV kanály, vysílaly se ukázky a poutače. V ostatní části obrazovky pro změnu lítaly nejrůznější textové informace.). INFOkanál Kabel Plus byl původně videotextový program, později se zde vysílaly i reprízy pořadu z filmového programu Cable Plus Film (např. pořad pro děti Telefór, který se mimo jiné vysílal souběžně na Kabel Plus Film a na tehdejší Premiéře TV (regionální stanici TV Sever na Ostravsku)).

Cable Plus Film[editovat | editovat zdroj]

Cable Plus Film (česky Kabel Plus Film) byl prvním českým filmovým programem a zároveň první televizní stanici vysílající z moravskoslezské metropole Ostravy. Asi od roku 1995 byl signál Kabelu Plus Film přenášen také přes ruský satelit Gorizont 26 (11.575/RZ), později byl signál přesunut na německý satelit DFS Kopernikus 2 (11.11.475/H, kód.VideoCrypt 2), kde vysílal vedle českého programu Premiéra TV. Signál obou stanic byl částečně kódován (pořady nekódovány, filmy a seriály ano). V roce 1997 signál začali komprimovat na uplinkové stanici v Praze na Kavčích Horách a tímto započala první česká digitální satelitní platforma (paket) CzechLink (dnes CS Link). Od roku 1998 pro neustále snižující se oblibu tohoto programu bylo vysílání zastaveno a nahrazeno českou verzí programu Hallmark, který je známý po celém světě a vysílá ve více než 150 zemích světa.

Podíl na filmové produkci[editovat | editovat zdroj]

Společnost Kabel Plus se v pozdějších letech podílela na tvorbě českého seriálu Bubu a Filip společně s Českou televizí, která však tento pořad odvysílala v okolí Vánoc o x let později. Do té doby mohli tento pořad zhlédnout pouze diváci filmového programu Kabel Plus Film. Jedním z dalších filmových projektů byl úspěšný český dramat – film Fany s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli.

Reference[editovat | editovat zdroj]